FOTBAL  »  Superliga  »  AMICAL / FC ARGEŞ - SLOVAN BRATISLAVA 0-2 (0-1)

Prima înfrângere pentru FC Argeş

Articol de - Publicat miercuri, 09 iulie 2008 00:00

FC Argeş a pierdut primul meci în actualul stagiu de pregătire din Austria fiind învinsă de Slovan Bratislava cu scorul de 2-0. Golurile au fost marcate în minutele 35 şi 65 pe două greşeli de apărare, şi după ce în fazele premergătoare, jucătorii Argeşului au ratat ocazii mari la poarta celor de la Slovan Bratislava.

Antrenorul Ionuţ Badea a declarat după partidă: „În acest meci am făcut mai multe greşeli individuale şi de echipă. La două din ele am primit de fiecare dată gol. În plus s-a acumulat şi oboseala antrenamentelor. Noi am avut programat un antrenament chiar şi în dimineaţa zilei în care am jucat cu Slovan. Această înfrângere nu este un capăt de ţară; noi suntem aici să ne pregătim fizic şi tactic. Diferenţa a fost făcută de ratările noastre şi pragmatismul celor de la Slovan. În timp ce noi am ratat, ei au marcat”.

FC Argeş în prima repriză: Boşneag - M. Stan, D. Bălaşa. Cazan, Bazzi - Cr. Tănase, V. Stan, Tameş, Doman - Kamara, Ad. Iordache. În repriza a doua au mai intrat: Bărbulescu, Năstăsie, Dulcea şi Cârstoiu.

S-a jucat lîngă trambulină

Partida FC Argeş - Slovan Bratislava s-a jucat în celebra staţiune austriacă Bischofshoffen unde se află trambulina de sărituri cu schiurile. Fiecare meci de pregătire susţinut de FC Argeş se dispută în diferite locaţii. Faţă de cartierul general unde este cazată delegaţia Argeşului, Bischofshoffen se află la peste 150 de kilometri, distanţa fiind parcursă cu autocarul într-o oră şi jumătate.