FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - RAPID 1-2

FOTO Rapid a cerut 2 penalty-uri în repriza secundă a derby-ului cu Dinamo » Daniel Niculae și-a făcut cruce când a văzut deciziile lui Găman și Hațegan

Rapid a cerut un penalty în minutul 47 al derby-ului cu Rapid, la scorul de 1-1. Duelul dintre Rrahmani și Velkovski a fost analizat în camera VAR, dar fără succes pentru giuleșteni. În minutul 74, Rapid s-a considerat din nou nedreptățită. +49   FOTO

Articol de - Publicat sambata, 27 ianuarie 2024 21:42 / Actualizat sambata, 27 ianuarie 2024 22:07

Prima repriză a derby-ului Dinamo - Rapid a fost una liniștită, fără intrări tari și fără faze controversate. George Găman s-a descurcat onorabil.

Ce s-a întâmplat pe arena din Giulești, după Dinamo - Rapid. Jucătorii au celebrat alături de fani succesul din derby
Dinamo - Rapid

Rapid a început în forță repriza secundă a duelului de pe Arena Națională. În minutul 47, Albion Rrahmani a sprintat spre poarta lui Golubovic, a căzut în careu și a cerut insistent o lovitură de la 11 metri.

Rapid a cerut penalty în derby-ul cu Dinamo

Atacantul kosovar a dat mingea pe lângă Darko Velkovski. A existat un contact între piciorul drept al rapidistului și cel stâng al dinamovistului. Mingea îl depășise pe Velkovski.

„Centralul” Valerică Găman nu a remarcat incidentul. Faza a fost analizată mai bine de un minut în camera VAR, acolo unde se aflau Ovidiu Hațegan și Ciprian Danșa. Nici ei n-au considerat că duelul trebuia penalizat cu o lovitură de la 11 metri.

Albion Rrahmani a continuat protestele, dar în zadar.

Daniel Niculae și-a făcut cruce, după încă un penalty cerut

În minutul 74, Papeau a înălțat mingea pe lângă Costin. Fundașul dinamovist a întins brațul, dar reluările nu arată clar dacă a existat contact cu balonul. Papeau și Rrahmani, aflați aproape de fază, au protestat vehement.

Jocul a fost oprit câteva secunde. Acțiunea a fost analizată în camera VAR.

Prezent în loja Arenei Naționale, împreună cu Dan Șucu și Victor Angelescu, președintele Daniel Niculae și-a făcut cruce când a văzut că Hațegan nu îl cheamă pe Găman să revadă faza.

Și Dinamo a cerut penalty

În al doilea minut al prelungirilor, a venit rândul dinamoviștilor să ceară penalty. Abdallah a căzut după un duel cu Săpunaru. Contactul a fost mult prea ușor. Faza a fost analizată scurt în camera VAR.

VIDEO. Galeria Rapidului a făcut spectacol în Giulești, în timpului derby-ului cu Dinamo

Sorin Cârțu despre Dinamo - Rapid: „Să nu uitați de arbitraj!” » Ce a simțit când a fost ofertat de șefii „câinilor” să vină în iarnă la rivala de-o viață
dinamo - rapid

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”