FOTBAL  »  Superliga  »  ATAC

Trei aşi

Articol de - Publicat sambata, 22 martie 2008 00:00

Mulţescu mizează pe atac, azi, la Cluj. Miranda, Dănciulescu şi Bratu vor fi titulari

Dinamo are neapărată nevoie de victorie astăzi, pentru a rămîne în cursa pentru un loc de cupă europeană. Pentru a-şi îndeplini obiectivul, Gigi Mulţescu intenţionează să trimită în ofensivă trio-ul Dănciulescu-Miranda-Bratu. Cei trei au marcat împreună 6 goluri din cele 7 înscrise de "cîini" în 2008! Rotaţia sistemelor de joc continuă după ce tehnicianul de 56 de ani a utilizat modulul 4-3-3 la primul său meci pe banca tehnică, cu Farul (0-0). Zicu, Bratu şi Dănciulescu, titulari, au fost însă ineficienţi atunci.

Fortifică linia mediană
După utilizarea clasicului 4-4-2, la Reghin, cu Bistriţa (1-1), şi contra lui Poli Iaşi (2-1), Mulţescu e decis să arunce din nou trei vîrfuri pe gazon. Cu Dănciulescu în spatele lui Miranda şi al lui Bratu. Iar în linia mediană îi va aşeza pe Gabriel Torje şi "închizătorii" Ropotan şi Mărgăritescu, ultimii doi avînd sarcina de a mătura atacurile ardelenilor.
În apărare lucrurile sînt clare. Pe stînga va fi Pulhac, iar în centrul apărării acelaşi cuplu de fundaşi centrali: Moţi-Izvoranu. Singura mutare va fi pe partea dreaptă. În locul suspendatului Stoican, va debuta în tricoul alb-roşu macedoneanul Blagoja Todorovski.

Bilanţul celor trei în 2008

Jucător Goluri Minute jucate
Florin Bratu 3 450
Ionel Dănciulescu 2 397
Osvaldo Miranda 1 198

Zicu, doar o repriză

Cealaltă soluţie pentru atac a lui Gigi Mulţescu o reprezintă Ianis Zicu. Mijlocaşul de 24 de ani a fost menajat în partidele cu Bistriţa şi cu Poli Iaşi, el neevoluînd nici un minut. Medicii belgieni i-au recomandat să nu rişte pentru ca accidentarea suferită în vară la genunchiul drept să nu recidiveze. Machedonul va fi folosit doar în repriza a doua.