FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - CS OTOPENI

Trident superofensiv

Articol de - Publicat vineri, 08 august 2008 00:00

Rednic vrea să înceapă meciul cu CS Otopeni cu Dănciulescu, Bratu şi Niculae în teren din primul minut

Un Dinamo ofensiv şi care să facă spectacol! Aceasta e dorinţa suporterilor şi a acţionarilor, care au strîmbat din nas după victoria cu doar 1-0 împotriva Mediaşului. Iar "cîinii" ar putea ataca din primul minut în partida de duminică, de la Ploieşti, contra Otopeniului, cu un trident ofensiv format din Florin Bratu, Ionel Dănciulescu şi Marius Niculae!

Mircea Rednic a luat în calcul această formulă de joc şi chiar intenţionează să o pună în aplicare, însă lucrurile se mai pot schimba pînă duminică, la ora 20:00, cînd e prevăzut a începe meciul. Bratu şi-a revenit după uşoara entorsă la piciorul stîng, ieri a făcut tot separat, dar de azi intră în programul normal. Marius n-a fost inclus în lotul de 18 la meciul cu Gaz Metan tocmai pentru a se pune la punct cu pregătirea, ca să redebuteze în forţă în tricoul alb-roşu în întîlnirea cu Otopeniul.

Fanii vor un Dinamo superofensiv
Într-un sondaj iniţiat pe www.dinamovisti.ro, suporterii au votat zdrobitor în favoarea unui atac format din Dănciulescu - Bratu - Niculae.

Ce atacanţi vă doriţi pe teren contra Otopeniului?
Dănciulescu - Bratu - Niculae 59 % (1.077 votanţi)
Bratu - Niculae 20 % (349)
Dănciulescu - Bratu 16 % (294)
Dănciulescu - Niculae 5 % (103)

IONEL DĂNCIULESCU, atacant Dinamo
"Vrem să cîştigăm neapărat cu Otopeni, nu luăm în calcul altă variantă, întrucît ştim cît de important este să mergi din succes în succes"

FLORIN BRATU, atacant Dinamo
"M-am speriat un pic după accidentare, dar situaţia mea medicală este bună. Normal că nu ne gîndim decît să învingem. Asta e mentalitatea noastră, indiferent de adversar"

"Niculae dă gol la primul meci!"
Marius Niculae va îmbrăca din nou tricoul lui Dinamo, după 7 ani, la meciul cu CS Otopeni, duminică, ora 20:00, în direct pe GSP TV. "Sunt convins că Marius va juca la Ploieşti, dar numai Rednic ştie dacă titular sau rezervă. Am eu o presimţire că va şi înscrie, chiar la primul meci! Suporterii abia aşteaptă să se bucure împreună cu el. Ei trebuie să aibă încredere în Rednic şi în echipă, sîntem pe drumul cel bun", a zis vicepreşedintele dinamovist Vasile Turcu.