FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - PANDURII 1-2

Uluitor!

Articol de - Publicat joi, 10 aprilie 2008 00:00

"Cîinii" au pierdut meciul în ultimele minute, după ce au avut 1-0 şi au ratat un penalty.

Pentru o echipă fragilă precum Dinamo ediţie 2008, şi un meci cu Avîntul Însurăţei produce frisoane. Cu atît mai mult, sosirea în Ştefan cel Mare a unei formaţii precum Pandurii, cu 5 victorii consecutive, a fost prilej de alarmă.

"Cîinii" au resimţit această barieră psihologică. Au legat greu jocul, n-au excelat la capitolele ritm şi inventivitate, aşa că oltenilor nu le-a fost dificil să reziste. Au fost 30 de minute terne, rupte parcă dintr-un meci demonstrativ, senzaţie întreruptă însă la o fază-flash, marca Adrian Cristea. O pasă luminoasă l-a pus pe Miranda în poziţie de gol, iar argentinianul a înscris lejer de la marginea careului (32).

Dinamo a căutat apoi pedala de acceleraţie în mitanul secund, a iuţit jocul, dar a rămas deficitară la finalizare. Roş-albii au irosit şi un penalty, prin Cristea (80), apoi s-a petrecut minunea. În doar două minute, Piţurcă junior şi Arrieta l-au executat pe Lobonţ şi au adus la Tîrgu Jiu al 6-lea miracol la rînd.

Rednic vine azi
Mircea Rednic, care a împlinit ieri 46 de ani, va reveni azi din Belgia. “Puriul” va avea o întîlnire cu şefii dinamovişti, urmînd ca tehni cianul să fie prezentat oficial în această săptămînă în funcţia de antrenor. “Nici nu mai ţin minte de cînd nu am fost liber de ziua mea de naştere. Dacă antrenam, aş fi sărbătorit de pe bancă”, s-a amuzat Rednic, al cărui contract cu Dinamo începe de la 1 iunie 2008.

Pekarici, titular
Fundaşul sîrb (foto) a fost introdus aseară pentru întîia dată în primul “11” de Cornel Ţălnar, ca urmare a absenţei de ultim moment a lui Silviu Izvoranu. Acesta a acuzat ieri dimineaţă o răceală puternică şi n-a mai putut fi pus pe picioare de staff-ul medical. Cosmin Moţi a fost şi el chemat de urgenţă în lot de tehnicianul dinamovist, deşi nu era complet refăcut după contrac tura musculară suferită în partida cu CFR Cluj.