FOTBAL  »  Superliga  »  VOLUNTARI - CS U CRAIOVA

VIDEO + FOTO Voluntari a pierdut la debutul pe arena "Anghel Iordănescu", scor 0-2 cu CS U Craiova, iar situația ilfovenilor se complică

Articol de GSP - Publicat luni, 25 aprilie 2016 16:17

CS U Craiova a câștigat partida din deplasare cu FC Voluntari, scor 2-0. Acesta a fost primul meci jucat de ilfoveni pe arena Anghel Iordănescu.

VEZI LIVETEXT

VEZI VIDEO

Nuno Rocha a înscris primul gol al meciului în minutul 32. Atacantul Craiovei a făcut o cursă de 30 de metri pe partea dreaptă și a finalizat cu un șut puternic la colțul lung. A doua reușită a oltenilor a venit pe final de meci și a purtat semnătura lui Bancu.

Ilfovenii au irosit un penalty în prelungirile meciului. Vlad Achim a tras în stânga, însă debutantul Popescu a apărat.

Această victorie o urcă pe CS U Craiova pe primul loc în clasamentul din play-out și o transformă în principala favorită la participarea în cupele europene.

Oltenii au 29 de puncte și este la egalitate cu CSMS Iași. În schimb, situația celor de la FC Voluntari se complică după al 3-lea eșec consecutiv în Liga 1. Sunt pe locul 6 din 8 în play-out, cu 22 de puncte, cu doar 3 peste Poli Timișoara.

Echipele de start:

FC Voluntari: Calancea - Alcenat, Țâru, Spahija, Barna - Moke, N. Grigore - Rus, Achim, Voduț - Ad. Balan

CSU Craiova: Popescu - Dumitraș, Acka, Popov, Vatajelu - Nascimento - Băluță, Zlatinski, Bancu, A. Ivan - Rocha

Comeback neașteptat! Cristi Balaj semnează și va fi noul președinte al clubului din Superliga