FOTBAL  »  Superliga  »  VIITORUL - CHIAJNA 2-1

VIDEO Nașul Concordiei » Chițu a înscris din nou în poarta Chiajnei și a asigurat victoria Viitorului, 2-1

Chiţu (stânga) este golgheterul Viitorului, având 4 reuşite în acest campionat

Articol de - Publicat marti, 13 septembrie 2016 00:00

Chițu a ajuns la cota 4 după "dubla" cu Chiajna: a dat un sfert din golurile sale în L1 împotriva ilfovenilor.

Viitorul se chinuie să își facă loc spre play-off. Aseară, cu Chiajna, elevii lui Hagi au început greu, iar în prima repriză au ratat doar după cornere. În schimb, Concordia a fost curajoasă și, cu puțină șansă, putea avea un om în plus încă din secunda 42.

Când basarabeanul Carp a intrat de "portocaliu" la Raul Costin, însă arbitrul Rusandu a fost blând și i-a dat doar cartonașul galben.

Șansa constănțenilor a fost Chițu. Imediat după pauză, atacantul readus în țară de Academie după ce n-a reușit în Franța a punctat spectaculos, la vinclu, de lângă Melinte.

Dublă pentru urcuș

Chiajna nu s-a lăsat, iar urcările bune ale lui Bucurică se puteau încheia cu o egalare rapidă. Însă Buzbuchi a scos în corner un șut-centrare trimis de fundașul stânga. Iar același Chițu a punctat: 2-0 în minutul 72, reușită în același stil, cu un șut la colțul lung.

Al 4-lea gol împotriva Chiajnei din cele 16 înscrise în L1. Un sfert!
Pena a redus din diferență, un "cap" clasic pentru el, din apropiere, după assistul lui Cristescu.