FOTBAL  »  Superliga  »  ASTRA - OŢELUL 4-1

VIDEO Şumudică o retrogradează pe Oţelul şi ajunge cu Astra la 9 puncte din tot atîtea posibile

Articol de GSP - Publicat luni, 11 mai 2015 17:08

Astra a reuşit 9 puncte din tot atîtea posibile cu Marius Şumudică pe bancă, după ce a reuşit să învingă în etapa a 31-a Oţelul, scor 4-1, şi a retrogradat matematic formaţia gălăţeană.

Giurgiuvenii au deschis scorul încă din minutul 18, după reuşita lui Budescu, care a fost găsit bine în centrul careului de o centrare venită de pe partea dreaptă.

"Astralii" n-au avut avantaj decît un minut, pentru că Iulian Popa a restabilit egalitatea cu un şut în vinclu de la 30 de metri.

oţelul, retrogradată din minutul 30

După jumătate de oră de joc, scorul avea să fie 2-1 pentru Astra. Seto a interceptat o minge care se îndrepta către Tavares, şi i-a pasat lui Budescu, după care acesta a trimis către Alibec, care l-a executat pe Abraham.

Scorul pauzei avea să fie stabilit tot dintr-o greşeală a apărării Oţelului. Solomou s-a jucat în propriul careu şi i-a pasat involuntar în centru lui

De Amorim şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor, în minutul 59, după o acţiune personală superbă.

După această etapă, Astra rămîne pe locul 4, cu 50 de puncte, în timp ce Oţelul e ultima, cu 23 de puncte, şi e deja retrogradată din punct de vedere matematic.