FOTBAL  »  Superliga  »  ASTRA - CSMS IAŞI 4-1

VIDEO Şumudică o urcă din nou pe Astra pe primul loc după victoria categorică în faţa lui CSMS Iaşi, 4-1

Articol de GSP - Publicat duminica, 23 august 2015 21:43

Astra a învins CSMS Iaşi pe teren propriu, scor 4-1, după un meci de excepţie făcut de Constantin Budescu, omul care are interzis la naţională şi care a reuşit azi două goluri şi o pasă decisivă.

Vezi meciul liveTEXT

ASTRA - CSMS IAŞI 4-1
Au marcat:
Budescu '8, '55, Florea '42, De Amorim '50 / V. Gheorghe '70

Giurgiuvenii au deschis scorul din minutul 8 prin Budescu, care a ajuns la 8 goluri în 12 meciuri în toate competiţiile în acest sezon. Fotbalistul a tras tare şi pe jos de la 20 de metri fără nici o şansă pentru Grahovac.

Cu trei minute înainte de finalul primei părţi acelaşi Budescu a executat perfect o lovitură liberă, iar balonul a ajuns pe capul lui Florea care l-a trimis în poartă, reuşind primul gol în tricoul Astrei.

Partea a doua i-a aparţinut în totalitate echipei conduse de Marius Şumudică şi în minutul 50, De Amorim a marcat un gol superb de la marginea careului.

Budescu şi-a mai trecut o dată numele pe lista marcatorilor în minutul 55, cînd l-a executat pe Grahovac cu un şut imparabil de la 15 metri.

Golul de onoare al ieşenilor a fost marcat de Vasile Gheorghe, în minutul 70, cu un şut anemic la colţul lung.

După acest meci, Astra a redevenit liderul Ligii 1, cu 17 puncte, după opt etape, în timp ce moldovenii sînt pe locul 7 şi au 11 puncte.

BUDESCU '8

FLOREA '42

DE AMORIM '50

BUDESCU '55

VASILE GHEORGHE '70

Echipele de start:

Astra: Gavrilaş - Pedro Miguel, Geraldo, Ricardo Alves, J. Morais - D. Florea, Budescu, Dandea, Al. Ioniţă, De Amorim - Alibec
Rezerve: Boşneag, Ninos, Oros, I. Roşu, Moise, Al. Stan, Lovin

CSMS Iaşi: Grahovac - Voicu, Ciucă, Frăsinescu, Bădic - Enescu, Mitici (V. Gheorghe '46) - Bosoi, Grigorie, Bole - Golubovici
Rezerve: Caparco, Creţu, Goge, Boiciuc,, Piccioni, L. Ganea

Dan Șucu, discurs fără precedent la adresa lui Daniel Niculae: „Nu vreau să văd asemenea oameni în fața mea!”
Omul concediat astăzi de Adrian Mititelu, ironizat de foștii colegi de la FCU Craiova: „Dacă pleca acum un an, eram în Liga 1”
Liga 2

„Te ridică sau te bagă în pământ” » Horațiu Moldovan a povestit cum a cucerit-o pe Aza Gabriela: „Prima noastră întâlnire a fost la asigurări”

Iubita unui jucător cu 400 de meciuri în Seria A i-a mărturisit Dilettei Leotta: „De asta dormim în camere separate”