FOTBAL  »  Superliga  »  GAZ METAN - ASA 2-0

VIDEO Victorie pentru Maia » Munteanu a adus prima victorie Mediașului din acest an, 2-0 cu ASA

Munteanu și momentul dedicației-surpriză // FOTO Captură TV

Articol de - Publicat marti, 14 martie 2017 00:00

Cu un gol şi un assist, Munteanu a adus prima victorie a Mediașului în 2017. El a sărbătorit reuşita cu o suzetă în gură, dedicaţie pentru fetiţa lui.

Gazul nu a reuşit să prindă play-off-ul, dar continuă evoluţiile bune, câștigând fără probleme ieri, cu ASA. Meciul a fost tern o oră.

Apoi, s-a încins teribil. În minutul 60, gazdeke au cerut un penalty, când Lupu a şutat mingea în mâna lui Velayos, aflat în careu, dar "centralul" Cojocaru a lăsat jocul să continue.

Decizia arbitrului mai mult i-a enervat pe elevii lui Pustai, care au marcat 3 minute mai târziu: Sikorski a tras în zid la o lovitură liberă, mingea a ricoşat din Gabi Mureşan, iar Alex Munteanu nu a iertat de lângă un Balgiu visător.

În primul minut de prelungiri, portarul lui ASA a degajat greşit, la Sikorski, care a închis tabela după a făcut un un-doi lung cu Munteanu.

"Am fost bulversaţi de faptul că nu am prins play-off-ul, dar asta este, ne-am regrupat şi mergem înainte"
Alexandru Munteanu, mijlocaş Gaz Metan

"Sunt supărat că nu jucăm în play-off, am avut câteva zile grele, dar aşa e în sport. Acum trebuie să terminăm pe primul loc din play-out"
Cristian Pustai, antrenor Gaz Metan

6goluri şi 5 assist-uri în 26 de meciuri a reuşit Munteanu în acest sezon de Liga 1