FOTBAL  »  Superliga  »  VIITORUL - ASTRA 2-0

VIDEO Viitor fără Astre! » Echipa lui Gică Hagi bate pas de defilare în Liga 1: a trecut lejer şi de Astra, 2-0

Articol de GSP - Publicat duminica, 19 aprilie 2015 00:00

Mitriţă şi Nicoliţă au rezolvat meciul în primul sfert de oră, iar trupa Regelui a egalat Astra în clasament, faţă de care are avantajul a două victorii directe: 1-0 şi 2-0.

Un meci între echipe conduse de pe bancă de doi antrenori care au bifat împreună, ca jucători, peste 250 de selecţii şi 10 turnee finale de Mondiale şi Europene promitea un nivel măcar peste media campionatului. Iar startul a fost fulminant.

Găman şi-a bătut joc de statutul său de "tricolor", dar şi de banderola de pe braţ, a comis o gafă de începător, Gavra, revenit ca titular la Viitorul după aproape un an, a profitat, a pasat în centrul careului, de unde fîşneţul Mitriţă s-a fîstîcit un pic, după care a marcat cu stîngul (2).

Astra nici n-a apucat să se ridice de la podea că s-a umplut iarăşi de sînge. O pasă lungă a lui Daminuţă pentru sprintul lui Nicoliţă, şi dacă nici Bănel n-are viteză, înseamnă că n-are nimeni în Liga 1!, Oros şi Nuno Pinto s-au pierdut pe drum, Lung a ieşit şi el neinspirat. Şi 2-0 (16).

Cu puşti, dar şi cu jucători care practic nu şi-au mai găsit job în altă echipă, precum Albuţ, Daminuţă, Nicoliţă, Viitorul a ştiut să ţină meciul în mînă încît să nu-şi pericliteze victoria. Iar în repriza secundă a jucat în stil de mare echipă. Pragmatism, posesie, spaţii blocate adversarului.

Podiumul clasamentului returului

1. ASA Tg. Mureş 26p
2. CSMS Iaşi 22p
3. Viitoru 20p

4 ani fără o lună trecuseră de la precedentul gol marcat de Bănel Nicoliţă în Liga 1, înscris în meciul CFR - Steaua 1-3, din mai 2011

"Astra va primi sigur licenţa pentru Europa, dar dacă vom juca la fel ca azi s-ar putea să o primim degeaba şi să nu ne mai folosească la nimic"