FOTBAL  »  LIGA 2  »  PROGRAM

FRF a publicat programul etapei decisive de Liga 2: toate meciurile se joacă în același timp!

CS Mioveni a sărbătorit accederea în play-off FOTO: sportulargesean.ro

Articol de - Publicat luni, 11 martie 2024 21:56 / Actualizat luni, 11 martie 2024 23:19

FRF a stabilit programul ultimei etape din sezonul regulat de Liga 2. Toate partidele se vor juca sâmbătă, 16 martie, de la ora 14:00.

CSC Șelimbăr, Corvinul, Unirea Slobozia, CS Mioveni și Csikszereda sunt calificate matematic în play-off.

În ultima rundă se mai joacă o poziție de play-off. Gloria Buzău este la mâna sa. Îi este de ajuns un punct pentru a scăpa de emoții. Chindia și Ceahlăul stau la pândă.

Clasamentul actualizat din Liga 2:

Reșița, Alexandria, Șelimbăr, Corvinul, Steaua, Tunari, Slatina și Dumbrăvița nu au drept de promovare în Liga 1, fiind cluburi de drept public

Am pierdut un meci ca fraierii, un meci pe care l-am controlat, am avut situații, am dus mingea la careul lor, dar nu am reușit să marcăm. Practic, Mioveniul, în prima repriză, nu ne-a pus nicio problemă, cum nici în a doua, doar după ce am luat golul, pe acele cornere puteau să mai înscrie sau pe greșeala pe care a făcut-o jucătorul nostru la golul doi. În rest, așa a fost… La meciul ăsta, la cum am pierdut, nu trebuia să intrăm în play-off, ce să zic… Nu a mers nimic.

Ne-am creat ocazii, puteam să revenim în joc, să egalăm, am avut ocazii. Dar eu zic că această calificare în play-off nu am pierdut-o aici, am pierdut-o în alte meciuri accesibile, pe care le-am controlat și în care ne-am bătut joc de ocazii. Cum au fost jocuri în care adversarul nu a trecut de jumătatea terenului, cu Alexandria acasă, cu Slatina. Șase puncte. Alea ne-au terminat pe noi. Le-am spus jucătorilor la momentul ăla. Nu știu, probabil și schimbările astea din lot, am schimbat mulți jucători, străini. Totuși, să văd un plus, sunt jucători care mie îmi plac, care arată bine.

Pentru prima repriză, nu am ce să le reproșez. Am pierdut, dar mie mi-a plăcut echipa mea din prima repriză. Chiar și în a doua. Am luat golul acela. O singură fază au avut și am luat golul. Așa e la fotbal. Am luat gol, noi trebuia să marcăm. I-am certat când au jucat rău, n-au avut atitudine, astăzi au avut, dar așa e la fotbal. Echipa care joacă mai bine câștigă

Daniel Oprița, după ratarea play-off-ului, conform liga2.ro

Gabi Balint a răbufnit, după ce Steaua a ratat play-off-ul: „Așa nu se mai poate! Să joace în liga în care face față”
CSA Steaua
Fostul jucător al lui Dinamo, eurogol de la mijlocul terenului în meciul cu echipa antrenată de Florentin Petre