FOTBAL  »  LIGA 2  »  ETAPA 8

VIDEO CS Mioveni câștigă pe terenul Corvinului, în ultimul meci al etapei a opta » Clasamentul actualizat

CS Mioveni câștigă pe terenul Corvinului, în ultimul meci al etapei a opta  » Clasamentul actualizat

Articol de GSP - Publicat luni, 02 octombrie 2023 17:59 / Actualizat luni, 02 octombrie 2023 20:25

CS Mioveni s-a impus pe terenul Corvinului Hunedoara, scor 2-0, în partida care a închis runda cu numărul 8 din Liga 2. Mai jos, rezultatele, marcatorii și clasamentul actualizat.

• Reșița, Alexandria, Șelimbăr, Corvinul, Steaua, Tunari, Slatina și Dumbrăvița nu au drept de promovare în Liga 1, fiind cluburi de drept public.

CS Mioveni, victorie pe terenul Corvinului Hunedoara

CS Mioveni a câștigat cu 2-0 pe terenul Corvinului Hunedoara, formație care suferă cel de-al doilea eșec în 8 etape. Alexandru Dandea a deschis scorul în minutul 55, când a reluat cu capul o centrare venită din lovitură de la colțul terenului.

Argeșenii au tranșat soarta meciului în minutul 90+4, prin Ion Cărăruș. Mijlocașul Mioveniului a recuperat mingea la mijlocul terenului, a driblat 3 adversari și a finalizat cu un șut la colțul lung, din 7 metri.

Clasamentul actualizat din Liga 2

Final: Corvinul Hunedoara - CS Mioveni 0-2

Echipe de start:

Corvinul: Lefter - Iacob, Lică, Manolache, Velisar - Hrezdac, Bradu - Lupu, Neacșa, Ion - Coman
Rezerve: Roman, Pop, Pocioian, Mitran, Antonov, Chindriș, Nicolae, Elton, Herghelegiu
Antrenor: Florin Maxim

CS Mioveni: Croitoru - Trașcu, Gartutti, Dandea, Șerbănică - Cărăbuș, Coșereanu, Bolohan, Toma - Blănaru, Gutea
Rezerve: Bădescu, Văsălie, Pleșa, Duțan, Căprescu, Massaro, Ignat, Gogor, Țincău
Antrenor: Constantin Schumacher

Spectacol total în Gloria Buzău - CSA Steaua

Gloria Buzău și CSA Steaua au oferit un meci incredibil. „Militarii” au început tare partida și după 30 de minute aveau 2-0. Adrian Ilie a deschis scorul (4) și Alin Raicu a majorat scorul (30). Buzoienii au revenit spectaculos în ultimele minute din prima parte.

Chică-Roșă a redus din diferență (38), cu un șut de la 13 metri, iar în minutul 44, Valentin Dumitrache a transformat o lovitură liberă de la 20 de metri. Partea secundă a fost la fel de animată. În minutul 68, Gloria a preluat conducerea pentru prima dată. Arbitru a dictat penalty pentru un henț al lui Beța, iar Cristian Dumitru a transformat penalty-ul. Ultimele 4 minute au adus 3 goluri.

În minutul 88, Chipirliu a egalat, cu un șut violent, sub bară, de la 6 metri. Reușita trebuia anulată, pentru că atacantul „militarilor” a fost în poziție de ofsaid.

La faza imediat următoare, în minutul 90, Andreas Mihaiu a făcut 4-3, cu un șut din mijlocul careului.

După două minute, Beța a stabilit scorul final. Fundașul a trimis mingea în poartă, de la 10 metri, după o bâlbâială a defensivei buzoienilor. Greab a ieșit la 10 metri pentru a prinde o minge dintr-o lovitură liberă, dar s-a lovit de un coleg și a scăpat mingea. Beța a fost pe fază și a trimis-o în poarta goală.

FINAL » Gloria Buzău - CSA Steaua 4-4

• min. 90+9. Final de meci
  • min, 90+2: GOL CSA Steaua! „Militarii” egalează incredibil. Dean Beța trimite mingea în poartă, de la 10 metri, după o bâlbâială a defensivei buzoienilor. Greab a ieșit la 10 metri pentru a prinde o minge dintr-o lovitură liberă, dar se lovește de un coleg și scapă mingea. Beța a fost pe fază și a trimis-o în poarta goală
  • min. 90: GOL Gloria Buzău! Gazdele revin în avantaj. La fază imediat următoare, Mihaiu a preluat o minge în careu și a șutat plasat, de la 12 metri
  • min. 88: GOL CSA Steaua! Chipirliu egalează cu un șut spectaculos, din unghi. Atacantul a șutat violent, iar mingea s-a dus sub bară
  • min. 68: GOL Gloria Buzău! Cristian Dumitru a transformat fără probleme penalty-ul
  • min. 65: Penalty pentru Gloria Buzău! Arbitrul a arătat punctul cu var după ce mingea șutată de la 10 metri l-a lovit în mână pe Beța
  • min. 44: GOL Gloria Buzău! Buzoienii revin pe tabelă! Valentin Dumitrache marchează un gol spectaculos: a trimis mingea în vinclu, din lovitură liberă, de la 20 de metri
  • min. 38: GOL Gloria Buzău! Gazdele reduc din diferență, prin Chică-Roșă. Acesta a primit o minge la 20 de metri de poarta Stelei, a pătruns excelent în careu și l-a învins pe Frânculescu, cu un șut de la 13 metri
  • min. 30: GOL CSA Steaua! Alin Raicu face 2-0. A primit o pasă la 11 metri, a preluat și a șutat excelent în stânga portarului
  • min. 4: GOL CSA Steaua! Adrian Ilie deschide scorul. Fundașul lateral a avut o incursiune în partea stângă și a centrat în careu. Mingea a fost bâlbâită de fundașii Gloriei și a revenit la Ilie, care a șutat din prima, la colțul lung

CSA Steaua: 12. Adrian Frânculescu - 2. David Maftei, 78. Costel Avram, 4. Dean Beța, 5. Walace da Silva, 13. Adrian Ilie - 8. Valentin Bărbulescu, 27. Rober Sierra, 17. Alin Raicu - 10. Bogdan Chipirliu, 32. Alexandru Boiciuc
Rezerve: 1. Ionuț Pop, 20. Gabriel Dumitru, 94. Rareș Enceanu, 76. David Matei, 21. Mihai Dobrescu, 36. Gianluca Mancuso, 23. Tsvetelin Chunchukov, 9. Alexandru Buziuc, 11. Mario Topuzov
Antrenor: Daniel Oprița

Gloria Buzău: 12. Alexandru Greab - 22. Sergiu Pârvulescu, 21. Alin Dobrosavlevici, 33. Dimitrios Patapis, 66. Georgi Pashov - 6. Antonio Georgiev, 23. Dinko Trebotic - 77. Matei Tănasă, 7. Cristian Dumitru, 20. Valentin Dumitrache - 29. Adi Chică-Roșă
Rezerve: 13. Dragoș Horeboiu, 8. Ionuț Șerban, 4. Kamil Wiktorski, 18. Robert Sălceanu, 68. Diogo Izata, 77. Bogdan Brâncoveanu, 80, Marko Pervan, 10. Viktor Angelov, 98. Andreas Mihaiu
Antrenor: Andrei Prepeliță

FINAL » Unirea Slobozia - CSM Alexandria 1-0

Unirea Slobozia: Rusu - Dinu, Pospielov, Toma, Aioanei, Coadă, Ekollo, Afalna, Atanase, Cojocaru, Vlăsceanu
Antrenor: Adrian Mihalcea

CSM Alexandria: Cristică - Nicola, Voicu, Georgescu, Lupoaică, Neagu, Stancu, Horșia, Baican, Nedelea, Dodoi
Antrenor: Alin Pânzaru

Final: FC Argeș - CSC Șelimbăr 0-0

FC Argeș (4-2-3-1): Bucur - Tofan, Turda, Tudose, Rizzi - Răuță, Panait - Haită, Buhăcianu, Rusu - Angelov
Rezerve: Straton, Scarlatache, I. Radescu, Grigore-Huides, Babin, D. Bujor, M. Mitoi, Pîrvu, Bertrand
Antrenor: Eugen Beza

CSC Șelimbăr (4-2-3-1): Roșca - Mitrea, Lumbu, Natea, Palmeș - Tudor, Panos - Hermando, Năstăsie, Monea - Rotund
Rezerve: Mitrovic, Alexe, Moussinga, Crisan, Luca, Vinau, Soare, Berisha, Schieb
Antrenor: Claudiu Niculescu

Final: Concordia Chiajna - CSM Slatina 1-0

Concordia Chiajna: Oncescu – Corbu, D. Ispas, Gab. Tamaș, P. Pîrvulescu - R. Lazăr, Borcea, R. Moise - Tucaliuc, Torje, Ad. Bălan
Rezerve: Ciontoș – Stănică, Gerson, Dumbravă, Codrea, Ghimfuș, Al. Dulca, Cocoș, Al. D. Pop
Antrenor: Erik Lincar

CSM Slatina: Dincă – Mondragon, Sălcianu, Pisăru, Țegle - Doman, D. Marin, Sil. Matei - Cl. Dragu, Răsdan, I. Mitran
Rezerve: Silveanu – Raph. Stănescu, Gherghe, C. Toma, Donca, Ciocâlteu, R. Popa, C-tin. Radu, Mih. Ion
Antrenor: Daniel Oprescu

Final: CSC Dumbrăvița - Metaloglobus 1-1

CSC Dumbrăvița: Trifon – Amariei, Gîsă, Lalic, Gladun - Cibi, Tănase - Sofran, Zaluschi, Toroc, Paulevici
Rezerve: Toroc – Tieranu, Ghinescu, Ristin, Baluțoiu, Nortey, Zurbagiu, Plokhotnyuk, Martinov
Antrenor: Cosmin Stan

Metaloglobus: Avram – Diallo, Iacob, Honciu, Huiban, Sava, Pătrașcu, Voicu, Bogdan, Caramalău
Rezerve: Nedelcovici – Issah, Mihăilă, Sîrbu, Alex. Gheorghe, Milea, Neacșu, Marica, Cazan, Honciu
Antrenor: Ianis Zicu

Final: Csikszereda - Chindia Târgoviște 1-0

Csikszereda: Gyenge – Szabo, Kelemen, Apro, Vita - Csuros, Veres, Jebari - Nistor, Ronai, Jelena
Rezerve: Becze – Nagy, Gal-Andrezly, Bakos, Pinter, Makrai, Bloj, Magyari, Balogn
Antrenor: Robert Ilyeș

Chindia Târgoviște: Railean – Gîț, Plămadă, Marc, Dinu - Prejmerean, Botogan, Ctin. Alberto - Ursu, Șerban, Moldoveanu
Rezerve: Brînzea – Zivkovic, Ioniță, Alex Militaru, Albu, Cojocaru, Bogaciuc, Matiș, Golofca
Antrenor: Vasile Miriuță

Final: CSM Reșița - Viitorul Pandurii Târgu-Jiu 1-1

CSM Reșița: Rus – Bărboianu, Răuță, Rimovecz, Chera – Dudea, I. Popescu – Gomboș, Drăghiceanu, Burlacu – Ndiaye
Rezerve: Contra – Domil, Negru, Cristea, Ardei, Faragau, Dolghi, Szijj, Lascu
Antrenor: Flavius Stoican

Viitorul Pandurii: Geantă – Jozic, Mrsulja, Savu, Godja – Brînzan (cpt.), Thhonen – Andreas, Acolatse, Gîrbiță – Njoya
Rezerve: Lupescu – Core, Pîrcălabu, Geană, Popa, Buturca, Vulpe, Croitoru, Moisie
Antrenor: Călin Cojocaru

Final: Progresul Spartac - CS Tunari 1-2

Progresul Spartac: Aur. Păun – Seb. Radu, Leafu, Parfeon, Andr. Grigore, Cr. Istrate, Purice, Andr. Florescu, Petcu, Chirițoiu
Rezerve: Al. Soare – Alexandrescu, Em. Pacionel, Andr. Matei, I. Dumitru, Tenică, Crivac, Istatie
Antrenor: Andrei Erimia

CS Tunari: Isvoranu – Al. Gheorghe, Mih. Leca, Fustar, Al. Sima, Plumbuitu, Bustea, Mihăescu, P. Mitrică, Tache, Ivanovski
Rezerve: Moroz – Batfă, Ad. Stoian, Florică, M. Geantă, Al. Despa, Licsandru, Vas. Constantin, Dr. Gheorghe
Antrenor: Alin Ilin

Ceahlăul, succes în fața Unirii Dej în meciul care a deschis etapa a opta din Liga 2

Unirea Dej a fost echipa care a avut posesia, în timp ce Ceahlăul a venit cu ocaziile. Prima parte a meciului a fost una săracă în ocazii, singura țsnaă venind în minutul 45, când șutul lui Akwasi, din poziție ideală, a fost deviat în corner de fundașii dejeni.

Ceahlăul a forțat în repriza a doua și a dat lovitura în minutul 72. Azdren Llullaku a recuperat mingea, a intrat în interiorul careului, a centrat pe jos în fața porții, iar Cristian Chira și-a trimis balonul în propria plasă.

În urma acestui succes, Ceahlăul a urcat până pe poziția a 5-a în clasamentul Ligii 2, cu 13 puncte. Unirea Dej e pe 15, cu 7 puncte câștigate.

Final: Ceahlăul Piatra-Neamț - Unirea Dej 1-0

Min 90+4: Final la Piatra Neamț! Ceahlăul se impune în fața Unrii Dej, scor 1-0

Min 82: Ce ocazie pentru Unirea Dej! Fulga reia pe lângă poartă, cu capul, din 7 metri, o centrare a lui Adrian Pop

Min 72: Gol Ceahlăul! Llullaku recuperează mingea, intră în interiorul careului, centrează pe jos în fața porții, iar Cristian Chira trimite balonul în propria plasă

Min 63: Ocazie pentru gazde! Llullaku reia puțin peste poartă o centrare venită din corner

Min 46: A început repriza a doua!

Min 45+1: Pauză la Piatra-Neamț! Ceahlăul și Unirea Dej se află  la egalitate, 0-0

Min 45: Șansă pentru gazde! Akwasi trage la poartă de la marginea careului, dar mingea este deviată de un adversar în corner

Min 34: Ocazie Ceahlăul! Pedro Albino șutează de la 25 de metri distanță, dar încercarea lui se duce puțin pe lâgnă poarta Unirii Dej

Min 28: Primă repriză liniștită până acum în Moldova. Unirea Dej are posesia, însă nu reușește să-și creeze ocazii de gol

Min 1: A început partida de la Piatra-Neamț.

Echipele de start:

Ceahlăul: Krell – Bacalu, Petkov, Vișinar (cpt.), Pedro Albino - Akwasi, Onișa, M. Savu - P. Petre, Neicuțescu, Llullaku
Rezerve: Winney – Joao Jaquite, Lorenzo Fonseca, Mat. Moraru, Al. Fărăgău, Tud. Oltean, Cortelezzi, Al. Anton, Larrauri
Antrenor: Cristi Pustai

Unirea Dej: Anca Trip – Zamfirescu, D. Pop, Chira (cpt.), Al. Șuteu - Ad. Pop, Ciuciulete, Vic - Stancovici, Blaj, Ciocan, Golda
Rezerve: R. Pop – Scocîlcă, Pruteanu, Fulga, M. Geană, Kereki, Piftor, Vl. Stancovici, Zanc
Antrenor: Dacian Nastai

Florin Lovin, de la care Steaua a luat tricourile considerate fake de Chipciu, explică diferențele de echipament dintre CSA Steaua și U Cluj: „E Adidas la ambele, dar doar unul singur e făcut la comandă”