FOTBAL  »  LIGA 2  »  PETROLUL - CSM PLOIEŞTI 2-3

Noul Petrolul

Articol de - Publicat luni, 25 august 2008 00:00

CSM Ploieşti a învins pe terenul concitadinei şi se anunţă o pretendentă serioasă la promovarea în Liga I

Nebunie la Ploieşti Într-un oraş cu tradiţie în fotbalul din România, suporterii au renegat Petrolul, pe care nu o mai consideră urmaşa vechii echipe, şi au găsit o nouă iubire: CSM Ploieşti. Formaţia pregătită de Vivi Răchită a fost încurajată ieri de întreg sta­dionul, deşi teoretic Petrolul a fost echipa gazdă. “Ne-am simţit ca acasă pe «Ilie Oană», suporterii au fost extraordinari”, avea să declare la final tehncianul CSM-ului.

Cu o experienţă superioară, “găzarii” au deschis scorul prin Muţiu, care a marcat cu un şut de la 16 metri (25), gol cu care au intrat în avantaj la vestiare.După pauză, Ră­chită a făcut două mutări genia­le, introducîndu-i pe Cata­ramă şi pe Claudiu Tudor, jucători ce au dus scorul la un neverosimil 1-3, în doar 15 minute. Petrolul a mai sperat după golul lui Pălimaru din ultimul minut, dar nimic nu s-a mai schimbat.

“Este cea mai fericită zi din viaţa mea. Sper să mai am şi pe viitor astfel de reuşite. Nu mai am nimic de zis, parcă trăiesc un vis”
CLAUDIU TUDOR, jucător CSM Ploieşti

“E doar o bătălie pier­du­tă într-un război foarte lung. Au avut noroc şi au marcat din nişte faze noro­coa­se”