FOTBAL  »  LIGA 2  »  A ÎNCEPUT CAMPIONATUL

SCOR ȘOCANT! Într-un meci din liga secundă s-au marcat mai multe goluri decât în prima etapă din Liga 1!

Articol de GSP - Publicat sambata, 06 august 2016 12:40

Liga a 2-a din România a debutat astăzi cu un nou format, cu o singură serie în care sunt 20 de echipe. Meciul care a atras toată atenția a fost FC Afumați - CS Șoimii Pâncota. Ilfovenii, nou-promovați în L2, au învins cu 16-0. După primele 45 de minute, scorul a fost 9-0!

Explicația pentru dezastrul de la Afumați ar fi că cei de la Șoimii Pâncota au plecat spre Ilfov fără niciun antrenor și cu doar 12 fotbaliști, aceștia venind de la lotul de republicani!

Motivul: echipa Șoimilor s-a înscris luni în Liga a 2-a fără să aibă nici măcar un jucător în lot, doar cu câteva minute înainte de expirarea termenului limită pentru înscrieri!

Făcând o comparație simplă, în prima etapă din Liga 1, în toate meciurile, s-au marcat doar 14 goluri (n.r. ACS Poli - FC Botoșani și Steaua - CSM Iași n-au jucat) în timp ce la un singur meci din liga secundă s-au dat 16 goluri.