FOTBAL  »  LIGA 2  »  RETROGRADARE

Situație incredibilă în Liga a 2-a! Nimeni nu retrogradează

Articol de - Publicat vineri, 04 august 2017 15:46

În ultimele 3 sezoane de Liga a 2-a, retrogradările s-au făcut doar prin desființarea sau excluderea unor cluburi.

Azi începe o nouă ediție a diviziei secunde, competiție care, în mandatul lui Răzvan Burleanu, a adus îndeplinirea unui mai vechi vis al simpaticului Romică Pașcu: să nu retrogradeze nimeni! Și asta s-a întâmplat trei campionate la rând! Liderul favorurilor federale se numește Metalul Reșița, echipă patronată de Cătălin Rufă, personaj implicat constant în scenarii legate de lumea pariurilor negre.
Reșița/Snagov, salvată de două ori

Pe criterii sportive, clubul a căzut în L3 în ultimele două sezoane, dar și-a păstrat ulterior poziția în L2 din lipsă de formații dornice să evolueze în eșalonul doi! În 2015-2016, a terminat cu minus 5 puncte sezonul regulat din cauza unor penalizări privind litigii cu jucători și neprezentări la partide, iar în play-out a obținut o singură remiză din 10 meciuri! A stat însă liniștită deoarece cvartetul Slobozia - Năvodari - Câmpina - Slatina a bifat grupul retrogradatelor în urma retragerii din campionat ca urmare a dificultăților financiare.

Apoi, campionatul trecut, când a evoluat la Snagov, a fost singura retrogradată sportiv, dar va juca și mai departe în "B" cu titlu de echipă invitată de FRF pe un loc rămas liber în urma falimentului lui FC Brașov! Și-a schimbat identitatea, se va numi SC Sporting Snagov, va continua să joace pe stadionul ilfovean, mizând și pe o infuzie financiară din partea primăriei locale!

Pentru sezonul următor, FRF ar trebui să anunțe azi câștigătoarea licitației pentru drepturile TV. Digi și Dolce au transmis campionatul precedent. 

Cum au arătat "retrogradatele" în mandatul lui Burleanu

Sezon 2014-2015

- Slobozia, Năvodari, Câmpina și Slatina s-au retras din campionat (ultimele trei s-au dizolvat)

Sezon 2015-2016

- Oțelul a retrogradat după sezonul regulat, dar s-a desființat imediat;
- Foresta, Târlungeni și Reșița căzuseră în L3, dar au fost păstrate în L2 din lipsă de combatante;
- "U" Cluj nu s-a mai înscris în L3, ci a luat-o de la capăt din L4;
- Pojorâta și Caransebeș (exclusă) s-au desființat;
- Ceahlăul (exclusă) și Gloria Buzău (retrasă din competiție la baraj) s-au dus în L5
- FC Bihor s-a desființat.

Sezon 2016-2017

- Pâncota exclusă pentru neplată datorii, Berceni, CSM Rm. Vâlcea și Târlungeni s-au retras din campionat
- Metalul Reșița a retrogradat sportiv, dar va continua în L2

Citește și:
Elizabeth Omoregie și iubita Gabi Moreschi s-au îmbrăcat în tricoul naționalei favorite de la Mondial
Handbal
Elizabeth Omoregie și iubita Gabi Moreschi s-au îmbrăcat în tricoul naționalei favorite de la Mondial
Niciuna nu vrea să câștige! Un meci din ultima rundă pune sub semnul întrebării formatul Cupei Mondiale
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Niciuna nu vrea să câștige! Un meci din ultima rundă pune sub semnul întrebării formatul Cupei Mondiale
A postat cum susține Columbia, iar imaginile fac înconjurul internetului
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
A postat cum susține Columbia, iar imaginile fac înconjurul internetului
AFARĂ de la FRF! Burleanu, decizie care zguduie fotbalul românesc
Superliga
AFARĂ de la FRF! Burleanu, decizie care zguduie fotbalul românesc
FOTO Stațiune din România revitalizată. Investiții de aproape 47 de milioane de lei
Profit.ro
FOTO Stațiune din România revitalizată. Investiții de aproape 47 de milioane de lei
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează