FOTBAL  »  LIGA 2  »  UNIREA ALBA IULIA - DROBETA 3-0

Spulberă tot

Articol de GSP - Publicat duminica, 14 septembrie 2008 00:00

Trupa lui Şunda a spulberat Drobeta, păstrîndu-şi prima poziţie în serie

N-a existat suspans la Alba Iulia. Într-o formă de zile mari, Unirea şi-a desfiinţat adversarul, Drobeta Turnu Severin, echipă care îşi anunţase intenţia de-a forţa, în acest an, promovarea. Cristea a centrat de pe stînga, iar Zăgrean a reluat cu capul, din 7 metri, în stînga portarului, pentru primul gol al partidei (9).

Şarjele au continuat, cu Zăgrean şi G. Grozav imposibil de oprit. Ultimul a punctat, firesc, pentru 2-0, tot cu capul, după o centrare a lui Foro, de pe dreapta de acestă dată. Zăgrean, ajuns la cota 6 în acest sezon, în care a marcat trei duble, a închis tabela, 10 minute după pauză.

Atacantul a şutat fulgerător de la 18 metri, pe jos, în stînga portarului A. Barbu, după o pasă primită de la M. Rus (55). Dîlbea, Pepenar şi juniorul de 15 ani, N. Stanciu, au ratat majorarea scorului, în faţa unei echipe care s-a recunoscut K.O. "Am fost desculţi, şi la propriu şi la figurat. Numai fiţele au fost de ai mei. Unirea e cea mai bună echipă din serie şi se va bate cu UTA şi "U" Cluj pentru promovare", a spus, la final, antrenorul oaspeţilor, Iulian Mihescu.

"Batem la Cluj"
Antrenorul gazdelor, Aurel Şunda, a anunţat că Unirea vrea să-şi consolideze poziţia de lider al seriei printr-o victorie la Cluj, în etapa următoare. "Zăgrean şi Gicu Grozav şi-au arătat clasa. Mergem la Cluj să cîştigăm. Amintirile cu Dorinel şi Limoniu nu contează, vrem să batem la Cluj", a spus Şunda. "Va fi derbyul Ardealului", a anunţat, la rîndul său, căpitanul Dîlbea.

6 goluri a marcat Zăgrean în acest sezon

"Vreau neapărat să marchez şi la Cluj. Mi-aş dori să batem pentru a demonstra că avem valoare de locul 1"