FOTBAL  »  LIGA 2  »  FC UNIVERSITATEA CRAIOVA - CS U CRAIOVA 0-0

FOTO "Ştiinţe" egale » În faţa a 9.000 de oameni, echipele Craiovei şi-au retezat şansa primei victorii din sezon cu un aprig 0-0

Articol de , - Publicat sambata, 14 septembrie 2013 00:00 / Actualizat duminica, 15 septembrie 2013 00:04

Orgolii, tensiune, nervi, dar fotbal puţin au văzut cei 9.000 de oameni, majoritatea veniţi cu maşini de la Craiova pentru a fi pe stadionul din Severin la derby-ul celor două Universităţi.

Prima repriză a revenit echipei lui Mititelu, mai bine pusă în teren de Nicolo Napoli. Dominarea gazdelor n-a fost însă transpusă şi pe tabelă, deoarece Mitici a ratat cum nici în curtea şcolii nu prea poţi să vezi: bară, cu capul, din doi metri! În rest, multe faulturi şi dueluri crîncene la mijlocul terenului.

Oaspeţii s-au trezit după pauză şi au intrat mai bine în joc. Revenirea a fost facilititată şi de o cădere fizică a trupei lui Napoli. Nici o ocazie demnă de gol pentru elevii lui Lincar şi duelul s-a dus, chinuitor, spre un 0-0. Egal şi cele două "Ştiinţe" rămîn fără victorie după primele două etape ale acestui sezon.

Adrian Mititelu era mul'umit la finalul partidei.

"A fost un meci bun pentru noi. Din păcate, n-am reuşit să dăm gol. Am jucat binişor, oricum, mult mai bine decît echipa... aceasta. Echipa noastră poate mult mai mult decît aţi văzut în seara asta. De la meci la meci echipa va creşte. Sper să rămînem neînvinşi în acest an.

Nu e o mare dezamăgire acest egal, nu s-a putut mai mult", a declarat Mititelu după meci la GSP TV.

Min 16 - Draghicevici reia pe spate, Hotoboc reţine fără probleme

Min 6 - Oaspeţii cer penalty la un presupus henţ în careu, Alexandru Tudor lasă jocul să continue

Min 1: Fluier de start

----------------------

UPDATE 19:35 / Echipele de start:

FC Universitatea:

Hotoboc - Mitici, Acka, Ciucă, Cruceru - Săceanu, Mîrzeanu, Căle, Frăsineanu - Stoianof, Baird

Rezerve: Preda, Cosici, Mititelu Jr., Bălan, Gh. Vasile, Bălaşa, Goge
Antrenor: Nicolo Napoli

CS Universitatea:

Brac - Cîrjă, Pătraşcu, Ljubinkovici, I. Stancu - D. Pîrvu, Dragalina, Zanga, Gado - Sin, Dragicevici

Rezerve: Irimia, Creţu, Scarlat, Albert Voinea, Velcovici, Precup, Dragu
Antrenor: Erik Lincar

Arbitrii: Tudor Alexandru (Bucuresti) - Nica Cristian (Ploieşti), Danşa Ciprian (Oradea)

-----------------------

UPDATE 19:20 / Adrian Mititelu a oferit cîteva declaraţii pentru GSP TV înainte de startul meciului:

"Pentru noi e un nou început. Sînt ca un om care a avut un accident şi învaţă din nou să meargă. Diseară întîlnim această echipă blestemată, care a apărut după ce noi am fost dezafiliaţi".

La stadion, Pavel Badea, preşedintele CSU, a fost primit cu ostilitate de suporterii Ştiinţei. Numit trădător de aceştia, fostul mijlocaş a replicat: "Eu am mai multe meciuri jucate pentru Ştiinţa decît aveţi voi văzute".

UPDATE 18:50 / Cu o oră înainte de începerea meciului, fanii Ştiinţei fac un adevărat spectacol în afara stadionului. Aceştia îşi fac încălzirea cu scandări împotriva Olguţei Vasilescu, dar şi a Stelei.

Cel mai probabil, primarul Craiovei nu va veni la meci.

UPDATE 18:50 / Echipa oaspete, CSU Craiova, a fost primită cu ostilitate de cei aproximativ 100 de fani prezenţi deja la stadion. Aceştia au huiduit şi i-au numit trădători pe fotbaliştii lui Lincar. După cîteva minute, fanii olteni au scandat şi împotriva Stelei, aducîndu-şi aminte de rivalitatea cu formaţiile de tradiţie din Liga 1.

Un grup de 20 de copii au început să cînte imnul Universităţii, iar în momentul în care au apărut cei de la CSU, aceştia au început să-i huiduie.

-----------------

UPDATE 18:35 / În uralele suporterilor, echipa lui Napoli a ajuns la stadion. La arena din Severin e deja o atmosferă de sărbătoare, fanii fiind pregătiţi să creeze un spectacol de adevărat derby.

UPDATE 18:10 / Cu două ore înaintea meciului, reporterul Gazetei informează că s-a format coloană de maşini de 5 km la intrare în Severin, majoritatea fani ai "Ştiinţei".

Adrian Mititelu a sosit la stadion îmbrăcat în tricoul Universităţii şi "înarmat" cu o statuetă cu Ion Oblemenco.

Conform Digi Sport, CSU vrea să dea lovitura în aceste zile cu 3 jucători liberi de contract: Ferfelea şi Ciupe, foşti la Sportul, şi ex-dinamovistul Izvoranu. O altă ţintă a echipei Olguţei a fost Curelea, dar atacantul a refuzat.

Meciul FCU Craiova - CSU Craiova se va juca de la 20:00, în direct la GSP TV, liveTEXT şi faze VIDEO pe GSP.ro

----------------

FC Universitatea Craiova întîlneşte în această seară, de la 20:00, pe CS U Craiova, în direct pe GSP TV, dar meciul se va disputa la Severin pentru că echipa lui Mititelu nu a primit dreptul să evolueze pe "Ion Oblemenco".

UPDATE 15:55 / Înţepături înaintea confruntării! Pe acreditările de meci se arată că meciul din această seară este între "U CRAIOVA vs cs u Craiova", cu font mic la numele oaspeţilor.

***

Cu doar cîteva ore înainte de marele meci, la Severin se fac ultimele retuşuri. Chiar dacă aseară a plouat, terenul arată în condiţii bune. Urmează să fie instalate porţile în scurt timp.

Toate scaunele au fost curăţate, iar la zona VIP a fost trasă o prelată pentru ca totul să arate excelent la ora meciului. De asemenea, stema Universităţii Craiova este pe toate afişele şi panourile de la stadion.

Însă cea mai mare surpriza este că cei de la  CS U nu vor avea suporteri la acest meci. Fanii din gruparea Sezione este cea care susţine pe CS U Craiova, dar nu vor face deplasarea la Severin.