FOTBAL  »  LIGA 2  »  RAPID - CF BRĂILA 5-2

VIDEO Ca pe vremuri! » Rapid s-a impus în stil de mare echipă cu CF Brăila, scor 5-2

Articol de - Publicat duminica, 09 martie 2014 00:00 / Actualizat duminica, 09 martie 2014 12:22

Rapidul a zdrobit Brăila în faţa a 6.000 de suporteri şi le-a amintit fanilor rapidişti de zilele din prima ligă, cînd giuleştenii făceau spectacol şi cîştigau la multe goluri diferenţă.

Vezi VIDEO cu golurile

Începutul partidei nu a arătat nimic special, dar Martin, 15, s-a hotărît să îşi trezească colegii, cu un şut violent din 18 metri care a nimerit bara lui Comănescu.

În minutul 33, fundaşul giuleştean Lung a reluat din 6 metri pentru 1-0. Cu două minute înainte de pauză, Frunză l-a ţinut de tricou pe Martin şi arbitrul a arătat punctul cu var. Doman, şut puternic la semiînălţime, şi era 2-0 la pauză.

Repriza a doua a avut acelaşi scenariu, astfel că, dintr-o fază periculoasă în careul brăilenilor, mingea a sărit în mîna fundaşului Ignat, şi arbitrul a dictat din nou penalty pentru Rapid. De această dată a ieşit la rampă Emil Dică, acesta majorînd scorul la 3-0.

După golul trei, Rapid s-a relaxat şi astfel a venit primul gol brăilean, din piciorul lui Iordache, 54. Martin s-a evidenţiat din nou, 56, cînd a marcat din lateral, cu un şut în forţă.

În minutul 63, a marcat şi Ciolacu, din 2 metri, după o gafă mare a lui Comănescu. Pe final, Ndigwe, 71, a marcat al doilea gol al Brăilei. După acest meci Rapid tronează pe primul loc al seriei.

Rapid - CF Brăila 5-2 (2-0)
Au marcat: Lung (33), Doman (43-pen.), E. Dică (52-pen.), Martin (56), Ciolacu (63)/ Iordache (54), Ndigwe (71)

Rapid: Drăghia - Al. Coman (N. Vasile, 57), Al. Iacob, D. Lung, I. Voicu - E. Dică (V. Negru, 57), Săndulescu - Martin, T. Bălan, Doman - Ciolacu (Lukanovici, 70). Antrenor: Viorel Moldovan

CF Brăila: Comănescu - L. Petean, D. Ignat, L. Ivan, C. Roşu - Frunză (M. Dima, 67), Cl. Ionescu (D. Cazan, 60), Ochia (Olenic, 78), R. Neagoe, G. Iordache - Ndigwe. Antrenor: Alin Pînzaru