FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA U19 - FEROE U19

Debut cu dreptul pentru România U19 în campania de calificare la Turul de Elită din Germania! "Tricolorii" au învins Feroe, scor 2-0

Articol de GSP - Publicat joi, 12 noiembrie 2015 15:17

Naţionala României, condusă de pe bancă de selecţionerul Andrei Spier, a debutat cu dreptul în grupa a 11-a de calificare contra echipei similare a Insulelor Feroe, scor 2-0.

Alexandru Stoica a deschis scorul în minutul 41 cu un șut în forță de la 13-14 metri lateral dreapta. 2-0 s-a făcut în minutul 82, grație reușitei lui Patrick Petre, care intrase pe teren în minutul 64 în locul lui Vîlceanu.

În primul meci al turneului contînd pentru calificarea la Turul de Elită al EURO U19 din Germania, Elveţia a învins Andorra cu 1-0, prin golul reuşit de Alpsoy în minutul 3.

Andorra a ratat un penalty prin Nazzaro în minutul 26, iar elveţienii au evoluat în zece din minutul 70, după eliminarea lui Alessandrini, pentru cumul de galbene.

Următorul meci al României U19 este peste 3 zile, cu Andorra. Meciul este programat tot la ora 15:00.