FOTBAL  »  NATIONALA  »  FINLANDA - ROMÂNIA 0-2

FOTO şi VIDEO România trece cu 2-0 de Finlanda şi este tot mai aproape de EURO 2016

Articol de GSP - Publicat marti, 14 octombrie 2014 00:00 / Actualizat miercuri, 15 octombrie 2014 13:28

Partida a început cu premierea lui Răzvan Raţ pentru cele 100 de prezenţe în echipa naţională, el debutînd sub tricolor în 2002, într-un meci dintre Franţa şi România

Cea mai mare ocazie a primei reprize a venit în minutul 14, cînd Hatemaj a preluat perfect în careu şi a şutat, însă Tătăruşanu, cu un reflex de zile mari, a respins balonul în corner.

Partea a doua a debutat cu accidentarea lui Chipciu, care a şi fost schimbat. Locul mijlocaşului fiind luat de Lucian Sînmărtean, care a reuşit în minutul 54 să execute perfect o lovitură de colţ, balonul ajungînd pe capul lui Bogdan Stancu, care a reuşit să şi înscrie. două minute mai tîrziu, pasatorul de la gol a scos cel de-al doilea cartonaş galben al lui Ring, astfel finlandezii au evoluat în 10 oameni.

Cu 7 minute înainte de final, acelaşi Lucian Sînmărtean i-a pasat la marginea careului lui Bogdan Stancu, care a reluat perfect cu latul şi l-a învins pe Maenpaa. "Motanul" a marcat prima "dublă" din carieră pentru echipa naţională şi a ajuns la 8 reuşite

Desfăşurarea liveTEXT a partidei:

min. 90+3: Final de meci! România a învins cu 2-0 naţionala Finlandei, într-un meci din Grupa F a preliminariilor pentru Campionatul European din 2015.
*Tătăruşanu, Raţ, Hoban, Chiricheş, Chipciu, Pintilii, Stancu şi Dragoş Grigore au evoluat în toate cele 3 meciuri disputate de "tricolori" în actuala campanie.
min. 90:
Arbitrul a arătat 3 minute adiţionale
*Stancu a marcat prima "dublă" din carieră pentru echipa naţională şi a ajuns la 8 reuşite
min. 86:
Raul Rusescu îi ia locul lui Bogdan Stancu
min. 83: GOOOOOOOOOOOL ROMÂNIA! Lucian Sînmărtean îi pasează la marginea careului lui Bogdan Stancu, iar acesta reia cu latul şi îl învinge pe Maenpaa
*
14.10.1973, Bucureşti, "23 August", România - Finlanda 9-0 (preliminariile CM 1974; Liţă Dumitru, Dumitru Marcu 2, Mircea Sandu 2, Dumitrache 2, Pandea, Dudu Georgescu) –cea mai clară victorie din istoria „tricolorilor”. Interesant e faptul că pe teren s-a aflat în ultimele 21 de minute şi Matti Paatelainen, tatăl actualului selecţioner al nordicilor
min. 79:
"Tricolorii" s-au retras, tot mai puţini jucători ai lui Piţurcă îşi fac simţită prezenţa în atac
*Niciodată România nu a ratat calificarea la CE cînd a avut două victorii şi o remiză după primele 3 jocuri!
min. 74:
Hamalainen îi lasă locul lui Markkanen
*
După primele 70 de minute, "tricolorii" au egalat la capitolul statistică: Finlanda 50% - România 50%
min. 70:
Sînmărtean driblează un adversar, întoarce mingea pînă la Luchin, care centrează, însă apărarea finlandezilor respinge
min. 64:
Hetemaj iese, Pohjanpalo intră
min. 56:
Ring îl faultează pe Sînmărtean din spate şi primeşte al doilea cartonaş galben, finlandezul este eliminat
*Bogdan Stancu a marcat al 7-lea gol în tricoul primei reprezentative. Ultima dată cînd a înscris a fost pe 15 noiembrie 2013, Grecia-România 3-1. "Motanul" l-a depăşit pe Nicolae Dobrin şi i-a egalat la număr de goluri pe Cosmin Contra, C-tin Frăţilă, Titus Ozon şi Nicolae Georgescu
min. 54: GOOOOOOOOL ROMÂNIA! Bogdan Stancu reia cu capul un corner executat de Lucian Sînmărtean
*
După primele 45 de minute, jucătorii Finlandei au schimbat 212 pase, dintre care 196 au fost complete. De cealaltă parte, "tricolorii" au reuşit 175 de pase şi au greşit doar 8.
min. 45+2: PAUZĂ!
Cele două formaţii intră la egalitate la cabine, scor 0-0
min. 45+2:
Luchin centrează, Moisander respinge şi îndepărtează pericolul. Ultima dată când Srgian Luchin a început un meci din postura de titular a fost pe 11 noiembrie 2011, Belgia-România 2-1.
min. 45:
Arbitrul arată 2 minute suplimentare
min. 44:
Bogdan Stancu vede şi el cartonaşul galben, după ce îl faultează pe Hatemaj
*În minutul 40, cota României pentru victorie la casele de pariuri varia între 3.50 şi 3.60, în schimb, Finlanda este cotată cu 2.70. La startul meciului, cota noastră la victorie era de 3.10
min. 39:
Dragoş Grigore faultează în atac şi opreşte un eventual contraatac al finlandezilor
*După primele 35 de minute posesia Finlandei a crescut pînă la 54%, în timp ce tricolorii au ţinut de minge doar 46% din timp
min. 34:
Tănase şutează pe spaţiul porţii de la 30 de metri
*8 meciuri a disputat România contra Finlandei,  toate  oficiale, palmares 6 victorii România, 2 egaluri, 0 victorii Finlanda.
min. 33:
Torje obţine un corner, pe care tot el îl execută
*14 august 2013, Finlanda-Slovenia 2-0 (amical) a fost ultima victorie reuşită de finlandezi pe teren propriu. Au urmat două remize (2-2 Cehia amical, 1-1 Grecia PCE) şi două înfrîngeri (0-2 Spania PCM, 0-1 Lituania, Cupa Baltică).
min. 28:
Ring execută un corner de pe partea dreaptă, Tătăruşanu se înalţă şi prinde balonul
min. 25:
min. 23:
Raţ încercă să-l lanseze pe Stancu, dar trimite prea puternic
min. 21:
Torje trimite cu piciorul stîng de la 25 de metri, balonul se duce mult pe lîngă poartă
min. 18:
Dragoş Grigore are o intervenţie perfectă în postura de ultim apărător
min. 15:
După primul sfert de oră posesia arată aşa: Finlanda 51% - România 49%
min. 14:
Hatemaj preia în careu şi trage, dar Tătăruşanu respinge cu un reflex de zile mari
*
România ocupă în prezent locul 26 în clasamentul FIFA, în timp ce adversara de astăzi, Finlanda, se poziţionează pe 65.
min. 12:
Hoban trage de la 30 de metri, dar balonul se duce pe lîngă poartă. România a început foarte bine jocul