FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - TURKMENISTAN 4-0

FOTO Niculae şi Tănase reuşesc "dubla" în România - Turkmenistan 4-0

Articol de GSP - Publicat vineri, 27 ianuarie 2012 00:00 / Actualizat vineri, 27 ianuarie 2012 22:38

Naţionala României se impune clar în faţa Turkmenistanului, la capătul unui meci în care Marius Niculae şi Cristi Tănase au reuşit fiecare cîte o "dublă" în poarta adversarilor de pe locul 146 din clasamentul FIFA. Niculae a deschis scorul cu un şut din întoarcere ('3), Tănase a dublat avantajul în startul reprizei secunde ('46), a reuşit al doilea gol 5 minute mai tîrziu, iar atacantul lui Dinamo a închis tabela, transformînd un penalty obţinut tot de el (90+1).

VEZI MAI JOS GALERIA FOTO

În momentul în care arbitrul a fluierat încheierea primei reprize, terenul a rămas în beznă totală. După ce timp de aproape 10 minute cele două echipe au jucat cu un singur stîlp al nocturnei activ, la pauză, toate becurile au cedat. După 3 minute în care terenul a fost lăsat în beznă, organizatorii au reuşit să repornească nocturna, dar nu la capacitate maximă.

În prima apariţie a naţionalei din 2012, Victor Piţurcă se va baza pe următoarea echipă de start: Tătăruşanu - Papp, Găman, Chiricheş, Grecu - Chipciu, Pintilii, Neagu, Tănase - Goga - M.Niculae (căpitan)

Debut pentru Goga, Grecu,  Neagu şi Bumba

În partida împotriva reprezentativei Turkmenistanului, Constantin Grecu a bifat prima prezenţă în tricoul naţionalei României. În vîrstă de 23 de ani, fundaşul stînga s-a transferat în vară de la Pandurii la U Cluj pentru suma de 300.000 de euro. În aceeaşi situaţie se află şi Goga, Ionuţ Neagu şi Bumba, jucători care au îmbrăcat pentru prima dată tricoul galben.

Următorul meci amical al naţionalei antrenate de Victor Piţurcă va avea loc pe 31 ianuarie. România - Kryvbas Krivoi Rog (Ucraina) este programat pentru ora 20:00, transmis în direct pe DigiSport şi liveTEXT pe GSP.RO