FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - ARGENTINA

FOTO România - Argentina 0-0 » Egal spectaculos în faţa a 45.000 de spectatori

Articol de GSP - Publicat miercuri, 05 martie 2014 00:00 / Actualizat miercuri, 05 martie 2014 22:57

România a terminat la egalitate amicalul cu Argentina, scor 0-0. Marica şi Tănase au fost blocaţi spectaculos de Romero în prima repriză, sud-americanii au replicat prin ocaziile lui Higuain şi Aguero.

”Tricolorii” au reuşit să înscrie în minutul 36, dar golul a fost anulat, pe motiv că balonul centrat de Măţel a ieşit în afara terenului.

Pantilimon a reuşit o intervenţie spectaculoasă în minutul 85, cînd a respins şutul puternic al lui Ezequiel Lavezzi.

Aproximativ 45.000 de spectatori au fost creat o atmosferă superbă pe Naţional Arena.

min 46:
S-a dat startul reprizei secunde pe Naţional Arena, Torje a intrat în locul lui Maxim, Tătăruşanu a fost înlocuit de Pantilimon

min. 45+1: PAUZĂ! Prima repriză a fost dominată în mare parte de România
min 39:
Aguero depăşeşte trei jucători români, pătrunde în careu, dar şutul său este respins de Tătăruşanu
min 36: Maxim înscrie la colţul lung, dar golul este anulat pe motiv că mingea a ieşit în momentul centrării
min 33: Măţel centrează perfect pentru Maxim, a cărui lovitură de cap este respingă de Romero
min 29: Higuain primeşte de la Messi o minge bună în careu, îl deschide pe Aguero, dar defensiva României respinge
min 27: Un - doi în careu făcut de Messi şi Di Maria, dar jucătorul Realului ratează preluarea
min 24: Marica centrează bine pentru Tănase, dar şutul acestuia trece pe lîngă
min 21: Ratare mare a lui Marica, Romero scoate de sub bară lovitura de cap a atacantului român
min. 18: Pintilii reia cu capul din centrul careului, peste poartă însă
min. 15: Măţel are o intrare foarte dură la Basanta, care se resimte
min. 10: Higuain şutează la colţul scurt, dar Tătăruşanu iese şi îl blochează excelent
min. 5: Fernandez reia cu capul de la 12 metri, peste poartă însă
min. 4: Messi şutează din lovitură liberă de la 20 de metri pe jos, mingea este deviată de zid şi iese în corner
min. 1: A început partida!

***

Echipele de start:

România: Tătăruşanu - Măţel, Gardoş, D. Grigore, Raţ - Bourceanu, Pintilii - Chipciu, Maxim, Tănase - Marica

Argentina: Romero - Zabaleta, F. Fernandez, Basanta, Rojo - Gago, Mascherano, Di Maria - Messi, Higuain, Aguero

Tricolorii vor avea ocazia să joace contra lui Lionel Messi sau a lui Gonzalo Higuain în faţa unui stadion în care vor fi peste 40.000 de oameni.

În ziua meciului, elevii lui Victor Piţurcă s-au relaxat, ieşind la o plimbare prin mall, unde au admirat trofeul Cupei Mondiale, care s-a aflat în ultimele zile la Bucureşti.