FOTBAL  »  NATIONALA  »  ARMENIA - ROMÂNIA 0-5

Articol de GSP - Publicat sambata, 08 octombrie 2016 20:50

România s-a impus categoric în fața Armeniei, 5-0, într-un meci care a fost decis după primele 12 minute.

Armenia - România 0-5 - VIDEO
Au marcat: B. Stancu 4' -pen., Ad. Popa 10', R. Marin 12', Stanciu 29', Chipciu 60'
Cartonaș Roșu: Malakian 3'

România a început bine și a marcat în minutul 3, din penalty, prin Bogdan Stancu. La faza premergătoare, Malakian a fost eliminat pentru henț. Detalii aici

Adi Popa, în minutul 10, și Răzvan Marin, în minutul 12, au majorat scorul, iar România se desprinde în câștigătoare. Detalii aici

Scorul pauzei, 4-0, a fost stabilit de Nicolae Stanciu, care a marcat cu un șut din mijlocul careului.

După pauză, "tricolorii" nu au mai forțat și au marcat doar o dată, prin Chipciu. Acesta a primit o pasă perfectă de la Marin și a marcat cu un șut de la 10 metri.

Pe final, Daum l-a introdus și pe Dorin Rotariu, care a debutat în tricoul primei reprezentative cu numărul 10 pe tricou.

Tot în grupa noastră, Muntenegru a învins azi în meciul împotriva Kazahstanului, 5-0.

6. Armenia 0p 2j 0-6

Urmează să se joace: Kazahstan - România (11 octombrie), România - Polonia (11 noiembrie), România - Danemarca (26 martie 2017), Polonia - România (10 iunie), România - Armenia (1 septembrie), Muntenegru - România (4 septembrie), România - Kazahstan (5 octombrie), Danemarca - România (8 octombrie)

Vezi aici cum s-a desfășurat meciul:

min 90+3: Final de meci! România se impune, scor 5-0
min 87:
Ratări în lanț pentru români. Keșeru a scăpat singur cu portarul advers, dar a șutat în el. Mingea a ricoșat la Bicfalvi, care a tras într-un adversar. Câteva secunde mai târziu, Latovlevici a șutat de la 20 de metri, dar mingea s-a dus pe mijlocul porții și a fost respinsă
min 85:
Rotariu reia cu capul din 6 metri, din corner, dar mingea este respinsă de adversari
min 80: Ultima schimbare la România: Bicfalvi intră în locul lui Stanciu
min 79:
Benzar centrează de pe partea dreaptă, dar mingea este reținută de portarul Armenilor
min 75:
Ocazie mare pentru Keșeru! Atacantul trage de la 6 metri, din colț, dar mingea se duce pe lângă poartă
min 74:
Latovlevici șutează de la 25 de metri, dar mingea se duce peste poarta lui Belgarian
min 69
: Pizzelli șutează de la 20 de metri, dar mingea este reținută de Tătărușanu fără probleme
min 68:
Voskanian șutează mult peste poartă, din mijlocul careului român
min 67: Schimbare la România: Rotariu intră în locul lui Chipciu! Astfel, mijlocașul debutează la națională
min 60: GOOOL ROMÂNIA! După o pasă perfectă a lui R. Marin, Chipciu scapă singur cu portarul armenilor și marchează cu un șut de la 10 metri
min 57:
Prima schimbare la România: Keșeru intră în locul lui Stancu
min 55:
Mkoian trage spre colțul lung al porții lui Tătărușanu, dar mingea se duce pe lângă poartă
min 50:
Ocazie pentru România! R. Marin pătrunde foarte bine și șutează cu stângul, dar mingea se duce puțin pe lângă poartă
min 46: A început repriza a doua

Bogdan Stancu a marcat cel de-al 12-lea gol pentru tricolori şi-l egalează la numărul de reuşite pentru România pe Dan Petrescu

min 45+2: Pauză! Armenia - România 0-4! Ultima dată când am intrat cu 4-0 la pauză a fost în amicalul cu Germania, din 2004
min 45:
Ratare Armenia! Ozbiliz a pătruns bine pe partea dreaptă, a centrat în careu, dar Pizzelli nu a putut să reia periculos și Tătărușanu a reținut
Stanciu șutează bine, de la 20 de metri, dar Belgarian respinge în corner
min 29: GOOOL ROMÂNIA! Stancu recuperează foarte bine mingea în careul armenilor,  a pasat perfect pentru Stanciu, care șutează de la 11 metri. Mingea lovește bara transversală și intră în poartă. Acesta este primul gol marcat de Stanciu într-un meci oficial
min 25:
Răzvan Marin trage foarte bine de la 20 de metri, dar mingea se duce pe centrul porții, iar portarul respinge
min 18: Stancu a pătruns foarte bine spre careu, dar a fost oprit excelent la marginea suprafeței de pedeapsă
Latovlevici revine pe teren în tricoul primei reprezentative după aproape 3 ani, precedentul joc în care a evoluat fiind cel din 19.11.2013, România-Grecia 1-1.
min 13: Chipciu șutează de la 15 metri, dar mingea a fost blocată de un adversar
min 12: GOOOL ROMÂNIA! R. Marin, debutat în națională, marchează cu un șut perfect de la 20 de metri. Naționala lui Daum joacă foarte bine și domină categoric
min 10: GOOOL ROMÂNIA! Stanciu îi pasează perfect lui Adi Popa, care scapă singur cu portarul Belgarian . Mijlocașul lobează perfect mingea peste adversar și a majorat scorul.
min 7:
Ozbiliz execută o lovitură liberdă de la 25 de metri, dar mingea se duce peste poarta lui Tătărușanu
min 4: GOOOL ROMÂNIA! Stancu transformă perfect lovitura de la 11 metri
min 3:
PENALTY ROMÂNIA! Malakian a respins cu mâna mingea de pe linia porții, iar arbitrul a dictat penalty. După un carambol în careu, mingea a fost trimisă către poarta armenilor, iar mingea a fost respinsă de Malakian. Acesta a văzut și cartonașul roșu!
min 2:
Benzar a pătruns bine pe partea dreaptă, dar a fost blocat bine și România va avea prima lovitură de colț a meciului
min 1:
Armenia a început cu un atac, care a fost oprit de Dragoș Grigore, căpitanul României
min 1:
A început meciul! Armenia a avut lovitura de start

Echipele de start:

Armenia: Beglarian – Mkoian, Haroian, Andonian, Hairapetian – Grigorian, Pizzelli, Malakian – Ozbiliz, Pogosian, Manoian
Antrenor: Varujan Sukiasian
Rezerve: Aivazov, Manukian, T. Voskanian, A. Voskanian, Minasian, Kartașian, Badoian, Muradian, Hovhanisian, Hakobian, Harutiunian

România: Tătăruşanu, Benzar, Săpunaru, Dr. Grigore, Latovlevici - Ov. Hoban - Ad. Popa, R. Marin, N. Stanciu, Chipciu - B. Stancu
Antrenor: Christoph Daum
Rezerve: Pantilimon, S. Lung jr, V. Găman, Moți, St. Filip, Enache, Toșca, Bicfalvi, Prepeliță, D. Rotariu, Fl. Andone, Keșeru, Alibec

UPDATE 13:30

La ședința tehnică din această dimineață s-a decis ca România să poarte echipament complet galben, în timp ce al Armeniei să fie roșu.

echipament

Știrea inițială!

România trebuie să bată în Armenia ca să mai spere şi presiunea aceasta e aşezată şi pe umerii lui Răzvan Marin.

Mijlocaşul de 20 de ani de la Viitorul e un nou-intrat în echipa naţională în această campanie, era obişnuit să fie chemat la selecţionate de juniori sau la U21. Contextul îl ajută să devină chiar titular!

Christoph Daum a exersat  zilele trecute o formulă cu trei mijlocaşi, şi Alex Maxim era unul dintre ei. Doar că mijlocaşul lui Stuttgart e accidentat, la antrenamentul de aseară a apărut pe teren cu un aparat cu două ventuze aplicate pe gamba dreaptă.

Daum îl vede pe Marin înlocuitorul potrivit şi l-a inclus pe jucătorul lui Hagi în formaţia pentru partida cu Armenia.

Pentru Marin, progresul e imens. El se află la primul sezon pe care îl începe ca titular la Viitorul. La startul stagiunii trecute nu era om de bază, dar şi-a făcut loc treptat, ajutat şi de politica lui Hagi, care a renunţat la doi mijlocaşi, Aganovici şi Vlad Achim.

Apariţia lui Marin sporeşte numărul fotbaliştilor crescuţi de "Rege" şi intraţi în "naţională". Benzar a jucat bine cu Muntenegru şi îşi va păstra locul pe banda dreaptă.