FOTBAL  »  NATIONALA  »  PREL. CM FEMININ GERMANIA 2011

Naţionala de fotbal feminin a României a remizat în Ungaria

Articol de GSP - Publicat miercuri, 28 octombrie 2009 00:00

Ungaria Feminin - România Feminin 1-1 (0-0) (Preliminariile C.M. de fotbal feminin Germania 2011)

Selecţionata de fotbal feminin a României a remizat în Ungaria, la Sopron, scor 1-1, meci contînd pentru preliminariile CM de fotbal feminin din Germania 2011. Golul naţionalei noastre a fost marca în minutul 68, prin Dusa. Cu 8 minute înainte de finalul partidei, Mery a egalat, aducînd un punct gazdelor.

România: 1.Ganea - 2.Oprea, 3.Pavel, 4.Olar, 5.Dragoescu (Laiu), 6.Costa, 7.Sarghe, 9.Rus, 11.Spânu, 13.Iusan, 18.Dusa

5.Bosnia-Herţegovina // 3 meciuri // 0 puncte

România a mai disputat 2 meciuri, cu Bosnia-Herţegovina (4-0) şi Polonia (0-2). Următoarea întîlnire din preliminarii va fi tot în deplasare, pe 27 martie 2010, în faţa celor de la Bosnia-Herţegovina.

Germania şi Statele Unite ale Americii şi-au împărţit 4 dintre cele 5 finale desfăşurate din 1991 pînă în prezent. Norvegia şi-a adjudecat cupa în 1995, după ce a învins-o pe Germania cu 2-0.