FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - CHILE 3-2

Naționala lui Daum, la fel ca Generația de Aur :) » Ce record a egalat România în meciul cu Chile

Articol de , - Publicat miercuri, 14 iunie 2017 13:02

România s-a impus prima dată pe teren propriu în mandatul lui Christoph Daum, 3-2, într-un amical Chile, disputat la Cluj, după ce la pauză scorul a fost 1-1.

Prin această revenire, naționala lui Daum a egalat performanța naționalei lui Hagi și Popescu, care n-a reușit decât o întoarcere după ce a fost condusă la pauză, 3-2 cu Anglia la Euro 2000.

Partida cu Chile a fost abia a 9-a din întreaga istorie a echipei naționale în care "tricolorii" au întors scorul după ce au fost conduși la pauză. Și prima după 9 ani de secetă, de la un 2-1 cu Georgia.

Interesant este că Generația de Aur n-a avut decât un astfel de meci. În 2000, la Euro, 3-2 cu Anglia după 1-2 la pauză.
Atunci, Munteanu și Ganea au punctat în repriza secundă și au calificat "naționala" lui Ienei în "sferturi".