FOTBAL  »  NATIONALA  »  ARMENIA - ROMÂNIA 0-5

A căzut recordul din '33! Performanță de senzație reușită de națională în Armenia

Articol de - Publicat sambata, 08 octombrie 2016 19:33

România a avut o primă repriză perfectă în meciul cu Armenia, iar după 12 minute conducea cu 3-0, golul 4 venind în minutul 29. Scorul final a fost 5-0.

Grație golurilor marcate de Stancu, Adi Popa și Răzvan Marin, naționala antrenată de Christioph Daum a doborât un record vechi de 83 de ani: cele mai rapide 3 goluri într-un meci.

Pe 1 iunie 1933, într-un meci România - Iugoslavia, 5-0, tricolorii marcau de 3 ori în 13 minute. Atunci marcau Silviu Bindea, în minutul 7, Gheorghe Ciolac, în minutul 10, și Iuliu Bodola, în minutul 13.

România nu a mai avut 4-0 la pauză din 2004, din amicalul cu Germania, terminat 5-1.

În 8 octombrie 1950, tricolorii marcau de 4 ori în 18 minute. Acest record se stabilea în meciul România - Albania, 6-0. Primele 3 goluri au fost marcate de Petschowschi, în minutul 10, Andrei Radulescu, 13, și Andrei Mercea,15. Atunci, "tricolorii" au marcat și golul 4 in minutul 18, prin același Iosif Petschowschi.