FOTBAL  »  NATIONALA  »  SUPERFINALA EUROLIGII

Naţionala României de fotbal pe plajă a pierdut primul meci în Superfinala Euroligii

România n-a făcut faţă Rusiei

Articol de - Publicat vineri, 05 august 2011 00:00 / Actualizat vineri, 05 august 2011 21:08

România a debutat cu o înfrîngere dură în Superfinala Euroligii, fiind învinsă ieri de Rusia, scor 1-8.

Singurul al României a fost marcat de căpitanul Marian Posteucă la scorul de 6-0 pentru ruşi. Gazda turneului final nu le-a dat nici o şansă "tricolorilor" controlînd categoric partidata. În plus, ruşii şi-au asigurat deja calificarea în finală, după ce astăzi au trecut şi de Spania cu 4-2.

România evoluează mîine, de la ora 16:15, pe Eurosport 2, în faţa Spaniei. În funcţie de deznodămîntul partidei, "tricolorii" vor evolua pentru locurile 3-4 sau pentru locurile 5-6.

În grupa B, Portugalia şi Elveţia vor juca mîine pentru un loc în finală. Ibericii au şi varianta egalului în timp regulamentar, pentru că la fotbalul pe plajă o victorie în prelungiri sau la penalty-uri aduce numai 2 puncte. Portugalia a cîştigat prima partidă a grupei, 3-1 cu Italia, în timp ce Elveţienii au cedat în prelungiri (6-7) în faţa aceloraşi italieni.