FOTBAL  »  NATIONALA  »  JUNIORI

Naționala U16 a României, învinsă de Cehia în meciul decisiv, primind 3 goluri în ultimele 20 de minute!

Articol de - Publicat duminica, 26 februarie 2023 16:09 / Actualizat duminica, 26 februarie 2023 16:50

Naționala U16 a României, echipa lui Nicolae Roșca, ar fi câștigat turneul din Israel și dacă ar fi remizat astăzi cu cehii. Deși au condus la pauză, jucătorii noștri au pierdut în final, 2-4.

După două victorii la mijlocul săptămânii, 8-0 cu Chile (patru goluri marcate de mijlocașul Mihai Toma, de la FCSB, pe care managerul Mihai Stoica anunțase că îl vrea la echipa mare) și 2-1 cu Israel (golul victoriei în al 4-lea minut de prelungire), naționala U16 avea nevoie doar de un egal astăzi, contra Cehiei, pentru a câștiga Turneul de Dezvoltare UEFA din Israel.

Ce declin: Emma Răducanu riscă să iasă din TOP 100
WTA

România avea golaveraj mai bun decât Cehia

Înaintea partidei decisive, România și Cehia erau la egalitate, cu 6 puncte, dar echipa lui Nicolae Roșca avea cel mai bun golaveraj, 10-1, peste Cehia (8-3).

Au condus cu 1-0 și 2-1 în prima repriză

Astăzi însă, ”tricolorii” mici au jucat bine doar prima repriză, când au condus cu 1-0 (David Popa, minutul 21, FCSB) și 2-1 (Iustin Doicaru, 27, Farul).

În finalul partidei, au cedat total, primind trei goluri în ultimele 20 de minute (70, 75 și 89). Scor final, 2-4.

Lotul României pentru Turneul de Dezvoltare din Israel

Portari: Bogdan Ungureanu (FC Rapid 1923), Alex Maxim (FCSB), Dragoș Enache (Universitatea Cluj) Fundași: Florin Gașpar (CSȘ Craiova), Rareș Munteanu (Farul Constanța), Ștefan Ioniță (SC Dinamo 1948), David Dumitra (Farul Constanța), Fabian Vitan (Universitatea Cluj), Alin Techereș (Universitatea Cluj), Narcis Ilaș (FC Botoșani), Horia Grideanu (ACS Kids Tâmpa Brașov) Mijlocași: Vlad Lambru (Universitatea Cluj), Andrei Gogescu (FCSB), Mihai Toma (FCSB), Robert Chifa (Universitatea Craiova), Robert Petculescu (Progresul Spartac), Diego Burlacu (FC Bacău), David Popa (FCSB), Mario Ilie (U Craiova 1948), Yanis Pîrvu (FC Argeș), Alexandru Stoian (Farul Constanța) Atacanți: Iustin Doicaru (Farul Constanța), Andrei Ursu (Ripensia Timișoara), Luca Ilie (FCSB)

Marea dezamăgire a lui Florin Răducioiu: „Cred că retragerea mea de la națională n-a fost o idee bună și-ar fi trebuit să lupt mai mult”