FOTBAL  »  NATIONALA  »  CINE VA FI VIITORUL SELECŢIONER?

Rednic: "Lucescu e 'băiatul lui tata', Hagi e 'rege', Petrescu ar fi cel mai bun ca selecţioner"

Articol de GSP - Publicat luni, 27 aprilie 2009 00:00

Antrenorul echipei Dinamo, Mircea Rednic, s-a declarat dezamăgit de faptul că nu a fost nominalizat printre posibilii selecţioneri ai României şi a precizat că antrenorul cel mai bun pentru echipa naţională ar fi Dan Petrescu.

"Dacă îi luăm pe toţi cei trei care sunt în cursă pentru echipa naţională, nu au performanţele mele. Dar unul e rege (Gheorghe Hagi), unul e băiatu' lu' tata (Răzvan Lucescu) şi aşa mai departe. După ultimele rezultate, eu cred că Dan Petrescu ar trebui să fie numit antrenor la echipa naţională"
, a spus Mircea Rednic.

Mircea Rednic a antrenat în cariera sa echipe precum Dinamo, Rapid, FCM Bacău, FC Vaslui, Universitatea Craiova şi Al Nasr. Antrenorul are la activ 212 meciuri în Liga I, în care echipele pe care le-a pregătit au înregistrat 110 victorii, 51 de remize şi 51 de înfrângeri. Rednic are în palmares două titluri de campion (atât cu Dinamo, cât şi cu Rapid), două Supercupe şi o Cupă a României (toate cu Rapid), dar şi accederea în 16-imile Cupei UEFA cu Dinamo.

NewsIn

Antrenorul echipei Dinamo, Mircea Rednic, s-a declarat dezamăgit de faptul că nu a fost nominalizat printre posibilii selecţioneri ai României şi a precizat că antrenorul cel mai bun pentru echipa naţională ar fi Dan Petrescu.

"Dacă îi luăm pe toţi cei trei care sunt în cursă pentru echipa naţională, nu au performanţele mele. Dar unul e rege (Gheorghe Hagi), unul e băiatu' lu' tata ( Răzvan Lucescu) şi aşa mai departe. După ultimele rezultate, eu cred că Dan Petrescu ar trebui să fie numit antrenor la echipa naţională"
, a spus Mircea Rednic.

Mircea Rednic a antrenat în cariera sa echipe precum Dinamo, Rapid, FCM Bacău, FC Vaslui, Universitatea Craiova şi Al Nasr. Antrenorul are la activ 212 meciuri în Liga I, în care echipele pe care le-a pregătit au înregistrat 110 victorii, 51 de remize şi 51 de înfrângeri. Rednic are în palmares două titluri de campion (atât cu Dinamo, cât şi cu Rapid), două Supercupe şi o Cupă a României (toate cu Rapid), dar şi accederea în 16-imile Cupei UEFA cu Dinamo.

NewsIn

Citește și:
FCSB l-a cedat în Superliga pe fotbalistul de 900.000 de euro: „Ne-am înțeles”
Superliga
FCSB l-a cedat în Superliga pe fotbalistul de 900.000 de euro: „Ne-am înțeles”
BeIRANvand, invincibil! „Dracii” s-au lovit de un zid, iar calculele grupei G se complică
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
BeIRANvand, invincibil! „Dracii” s-au lovit de un zid, iar calculele grupei G se complică
Diana Munteanu a pus un pariu de cotă 17 la Cupa Mondială: „Promit să fac asta la TV, dacă nu trece de grupe!”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Diana Munteanu a pus un pariu de cotă 17 la Cupa Mondială: „Promit să fac asta la TV, dacă nu trece de grupe!”
A plecat Răzvan, dar putem avea un antrenor român și în noul sezon din Grecia: „Ofertă foarte bună”
Campionate
A plecat Răzvan, dar putem avea un antrenor român și în noul sezon din Grecia: „Ofertă foarte bună”
România frânează Hornbach
Profit.ro
România frânează Hornbach
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

FABULOS » De la România - Argentina, în 1994, nu s-a mai întâmplat așa ceva la un Mondial

Elveția - Bosnia, în istoria Cupei Mondiale » Așa ceva nu s-a văzut în 96 de ani


Comentarii (50)
 •  28 Aprilie 2009, 01:12

Ma uit la fotbal de vre-o 55 de ani...am si jucat(pana la divizia B . Dintre antrenorii care sunt in "paine" in clipa de fata nu prea ai de unde sa alegi! Solutia Hagi mi se pare a fi fara credibilitate fotbalistul care a fost n-are nici o legatura cu ANTRENORUL Solutia Boloni nu are nivelul financiar dorit de el(din pacate e dreptul lui) Razvan - nu cred in viabilitatea ei Dan Petrescu :singurul care face performanta cu jucatori FARA NUME datorita exclusiv LUI! Altii? EU nu vad c

 •  27 Aprilie 2009, 23:23

REDNIC,tata te-a facut,nu-ti este rusine!!! Si tu si Petrescu sunteti invidiosi!!! Dute in Belgia!!!Te intalnesti cu Loti,ala-i antrenor BAA! trebuie sa-ti spun unde a facut scoala de antrenori? Dar tu? Esti si ai fost o NULITATE. Ai noroc la Dinamo cu Borcea! Vedem maine!!!

 •  27 Aprilie 2009, 22:52

rednic nu a fost niominalizat pentru ca lui lupescu ii e frica sa nu ramina somer... ar miroase prea mult a dinamo daca rednic ar fi fost numit... naspa. ar fi mai bine cu lupescu somer sir ednic la nationala... parerea mea... dar acum, ma rog, parerile sunt impartite... faptul ca s-a luat de hagi e prost, dar asa e rednic invidios citeodata...

Vezi toate comentariile (50)
Comentează