FOTBAL  »  NATIONALA  »  AMICAL

FOTO România a jucat un amical pe Giulești » Marcatorii, echipele folosite de Iordănescu + A venit cu tactica de la FCSB

România, amical cu FC Voluntari II înainte de Liga Națiunilor // FOTO: FRF.ro +10   FOTO
România, amical cu FC Voluntari II înainte de Liga Națiunilor // FOTO: FRF.ro

Articol de - Publicat marti, 31 mai 2022 09:32 / Actualizat marti, 31 mai 2022 11:07

Edi Iordănescu se pregătește de primele meciuri oficiale ca selecționer, din Liga Națiunilor, iar luni a avut programat un meci-școală cu porțile închise, pe Giulești. Adversară a fost FC Voluntari II, echipă din Liga 3.

• România va juca 4 meciuri în perioada 4-14 iunie: Muntenegru (4), Bosnia (7), Finlanda (11), Muntenegru (14)

Disputată pe Giulești, pentru a-i obișnui pe jucători cu stadionul care va găzdui partidele cu Finlanda și Muntenegru, partida de verificare s-a terminat cu o victorie clară a „tricolorilor”, scor 5-0. Meciul a avut două reprize a câte 40 de minute, iar în poarta ilfovenilor au stat pe rând Florin Niță și Marian Aioani, potrivit FRF.ro.

Site-ul Federației nu pomenește nici măcar scorul. Din informațiile obținute de Gazetă, marcatorii au fost Florin Tănase (dublă), Darius Olaru. Denis Alibec și Marius Ștefănescu.

+6 FOTO

Ideea de la FCSB a lui Iordănescu: Iulian Cristea, la „închidere”

În prima repriză, Iordănescu l-a testat ca mijlocaș la închidere pe Iulian Cristea, cel care la FCSB joacă pe postul de fundaș central.

Edi l-a mai folosit pe Cristea la închidere și când antrena la FCSB. De exemplu, în victoria 6-0 cu Dinamo, de la începutul acestui sezon. Jucătorul de 27 de ani a mai fost folosit o dată la FCSB în acea poziție, în octombrie 2019, la 2-1 în deplasare cu Chindia, dar și în perioada când juca la Gaz Metan.

Iordănescu a folosit aproape toți jucătorii convocați, mai puțin pe Marius Marin și George Pușcaș, care vor intra de azi în programul naționalei.

Echipa României în repriza 1: Moldovan – Rațiu, Ghiță, Rus, Bancu – Hanca, I. Cristea, Cicâldău – Mitriță, Alibec, Mihăilă

Echipa României în repriza 2: Fl. Niță – Cr. Manea, Chiricheș, Burcă, Camora – Olaru, N. Păun, Oct. Popescu – A. Ivan, Fl. Tănase, Al. Maxim
În plus, Iordănescu l-a folosit în partea secundă și pe Marius Ștefănescu, mijlocașul lui Sepsi.

„Selecționerul a fost mulțumit de atitudinea foarte bună a jucătorilor. I-a familiarizat cu stadionul. A vrut să le dea mai multe minute celor care au mai puține jocuri în picioare, iar celor care au jucat mai mult le-a dat o pauză mai mare”, au transmis sursele GSP.ro.

Programul României în Liga Națiunilor

• 4 iunie: Muntenegru – România, ora 21:45, Podgorica (în direct pe PrimaTV, liveTEXT pe GSP.ro)
  • 7 iunie: Bosnia-Herțegovina – România, ora 21:45, Zenica (în direct pe Antena 1, liveTEXT pe GSP.ro)
  • 11 iunie: România - Finlanda, ora 21:45, stadion Giulești (în direct pe Antena 1, liveTEXT pe GSP.ro)
  • 14 iunie: România- Muntenegru, ora 21:45, stadion Giulești (în direct pe PrimaTV, liveTEXT pe GSP.ro)
  • 23 septembrie: Finlanda – România, ora 21:45
  • 26 septembrie: România - Bosnia-Herțegovina, ora 21:45

VIDEO Mirel Rădoi despre echipa națională: „M-am întânit cu Edi, am vorbit 3-4 ore”

Mirel Rădoi, avertisment pentru Edi Iordănescu înaintea meciurilor din Liga Națiunilor: „România nu mai e favorită clară”

Mutare curioasă la Rapid » Șucu l-a adus pe fostul portar al Stelei, care tocmai a retrogradat. Fanii se amuză: „Dar Ionuț Chirilă când vine?”
Decizia luată de Florin Pîrvu, în urma decesului soției

Bișnițarii își fac de cap la finala de Liga Campionilor » Reporterii Gazetei au surprins în detaliu modul lor de a acționa: metoda ingenioasă găsită prin care poliția nu poate interveni

Cu câți bani s-au ales Bettyshor și Roxana Țuțu, femeile bătute cu bestialitate de „Perversul de pe Târgu Ocna” în ring