FOTBAL  »  NATIONALA  »  ELVEȚIA - ROMÂNIA 2-2

foto ULUITOR! Schimbările care au făcut diferența » Cei doi „tricolori” care au egalat de unii singuri Elveția

ULUITOR! Schimbările care au făcut diferența » Cei doi „tricolori” care au egalat singuri Elveția +49   FOTO

Articol de - Publicat luni, 19 iunie 2023 23:35 / Actualizat luni, 19 iunie 2023 23:55

România a egalat Elveția în două minute, de la 0-2, la 2-2. Olimpiu Moruțan și Vali Mihăilă au distrus apărarea adversă după minutul 90.

Mihăilă și Moruțan au intrat simultan în teren, în minutul 58, schimbându-i pe Ianis Hagi, respectiv Florinel Coman.

Lovitură de teatru în Belarus - Kosovo! România primește un ajutor nesperat: se prefigurează o luptă cu Israel pentru locul secund
PRELIMINARII

Moruțan și Mihăilă au întors meciul

În minutul 90, Moruțan a inventat o pasă fabuloasă peste apărarea adversă, din partea dreaptă. La capătul pasei a fost Mihăilă, care a trimis din prima cu piciorul stâng la colțul lung și l-a învins pe Sommer.

Primul gol al lui Mihăilă cu Elveția
+45 FOTO

Nebunia s-a declanșat doar două minute mai târziu. În prelungiri, Moruțan și Mihăilă au scăpat pe un contraatac, Olimpiu l-a lansat în adâncime pe Vali, care l-a învins pe Sommer din unghi, cu piciorul stâng.

Mihăilă nu a mai ținut cont de nimic, s-a dus direct la suporterii români de la Lucerna, a sărit un gard, dar a căzut prost, accidentându-se. Pe final, nu a mai putut alerga, după ce a făcut întindere, și a ieșit din joc în ultimele 5 minute.

După fluierul de final al partidei, Vali a început să plângă din cauza accidentării, fiind cu greu consolat de coechipieri. Primul care a venit la el a fost Vladimir Screciu, aflat la debutul la națională.