FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - FINLANDA

George Pușcaș a comis-o iar la națională! Execuție lamentabilă din penalty + România nu mai știe să tragă de la 11 metri!

România - Finlanda » George Pușcaș (26 de ani) a ratat un penalty în minutul 16, la 0-0, și continuă seria nefastă de la echipa națională.

Articol de - Publicat sambata, 11 iunie 2022 22:23 / Actualizat sambata, 11 iunie 2022 22:30

România putea deschide scorul pe Giulești la capătul primului sfert de oră. Uronen l-a doborât în careu pe Olaru, iar „centralul” Harald Lechner a indicat punctul cu var, decizie corectă și validată inclusiv de arbitrajul video.

Pușcaș a „arestat” mingea, însă a executat lamentabil, pe centrul porții, o pradă ușoară pentru goalkeeperul Jesse Joronen.

Pușcaș si-a spălat din păcate în minutul 30, când a centrat decisiv la golul lui Nicușor Bancu.

Pușcaș a comis-o iar la națională

Nu e primul penalty ratat de Pușcaș la națională. În remiza cu Norvegia, 1-1, din preliminariile Euro 2020, atacantul a fost „citit” de portarul Jarstein. După ratare, Pușcaș a fost înjurat de selecționerul de la acea vreme Cosmin Contra.

Există însă un episod negru mai recent care l-a avut în prim-plan pe Pușcaș. În minutul 77 al meciului Armenia - România 3-2 din a 3-a etapă a preliminariilor Campionatului Mondial 2022, la scorul de 2-1 pentru „tricolori”, vârful de atac s-a dus cu talpa în față, la nivelul pieptului armeanului Andre Calisir, și a fost eliminat.

În superioritate numerică, gazdele au întors scorul pe final.

România nu mai știe să bată penalty-uri

România continuă să tragă foarte slab de la punctul cu var. Din ultimele șase lovituri de pedeapsă, „tricolorii” au transformat numai două! Răzvan Marin (5-3 cu Belarus) și Alex Maxim (1-2 cu Islanda) au reușit să înscrie. În schimb, Pușcaș de două ori (azi și la 1-1 cu Norvegia), Marin (1-2 cu Georgia) și Nicolae Stanciu (2-0 cu Liechtenstein) au ratat.

Ce urmează pentru România în Liga Națiunilor:

• 14 iunie: România- Muntenegru, ora 21:45, stadion Giulești (în direct pe PrimaTV, liveTEXT pe GSP.ro)
  • 23 septembrie: Finlanda – România, ora 21:45
  • 26 septembrie: România - Bosnia-Herțegovina, ora 21:45

Mai multe știri despre echipa națională:

A venit nota de plată pentru bosniaci, după scandările rasiste din meciul cu România

Fanii Rapidului, cerință specială pentru „dubla” cu Finlanda și Muntenegru » Cum s-au asigurat că nu vor fi rivali în peluză