FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA U16

România U16, victorii pe linie la turneul UEFA! Meci cu Cehia pentru trofeu » 4 goluri marcate de jucătorul pe care MM îl vrea la prima echipă la FCSB!

Mihai Toma (nr. 10) este căpitanul României U16 / foto: FRF.ro

Articol de - Publicat joi, 23 februarie 2023 18:15 / Actualizat joi, 23 februarie 2023 22:02

România U16 a câștigat cu Israel, scor 2-1, în cadrul Turneului de Dezvoltare UEFA. Ultimul duel al României, cel pentru trofeul competiției din Israel, se va juca pe 26 februarie, de la ora 10:00, împotriva Cehiei.

„Tricolorii” au câștigat și în primul meci, 8-0 împotriva lui Chile, cu 4 goluri marcate de mijlocașul Mihai Toma (FCSB), pe care managerul Mihai Stoica anunțase că îl vrea la echipa mare: „Alex Maxim, Mihai Toma și David Popa sunt reprezentanții celei mai bune generații din academia noastră. Au reale perspective și chiar ne gândim serios să rămână în lotul primei echipe”.

„Vă rugăm, măcar în B să continuăm!” » Probleme tot mai grave la Dinamo: riscă să nu ia nici licența pentru Liga 2
DINAMO

România U16, victorie în prelungiri cu Israel

România s-a impus în minutul 90+4 cu Israel, prin golul marcat din apropiere de Alexandru Stoian, după ce ambele echipe au ratat ocazii mari în prelungiri.

În prima repriză, gazdele au jucat mai organizat și în minutul 17 conduceau cu 1-0, prin golul marcat de Itay Zafrani.

Luca Ilie, de la FCSB, a egalat în minutul 42, din pasa lui Diego Burlacu. În repriza secundă, România a jucat mai bine si a ratat 3 ocazii mari.

România și Cehia sunt la egalitate cu 6 puncte. Echipa lui Nicolae Roșca are cel mai bun golaveraj din grupă, 10-1, peste Cehia, care are un bilanț de 8-3. Pentru „tricolori” e suficent meci egal cu cehii pentru castigarea grupei Turneului de Dezvoltare.

Lotul României U16 pentru Turneu de Dezvoltare UEFA din Israel

• Portari: Bogdan Ungureanu (FC Rapid 1923), Alex Maxim (FCSB), Dragoș Enache (Universitatea Cluj)
  • Fundași: Florin Gașpar (CSȘ Craiova), Rareș Munteanu (Farul Constanța), Ștefan Ioniță (SC Dinamo 1948), David Dumitra (Farul Constanța), Fabian Vitan (Universitatea Cluj), Alin Techereș (Universitatea Cluj), Narcis Ilaș (FC Botoșani), Horia Grideanu (ACS Kids Tâmpa Brașov)
  • Mijlocași: Vlad Lambru (Universitatea Cluj), Andrei Gogescu (FCSB), Mihai Toma (FCSB), Robert Chifa (Universitatea Craiova), Robert Petculescu (Progresul Spartac), Diego Burlacu (FC Bacău), David Popa (FCSB), Mario Ilie (U Craiova 1948), Yanis Pîrvu (FC Argeș), Alexandru Stoian (Farul Constanța)
  • Atacanți: Iustin Doicaru (Farul Constanța), Andrei Ursu (Ripensia Timișoara), Luca Ilie (FCSB)

Dumitru Dragomir contestă ultima decizie majoră luată de Rotaru la Craiova: „Trebuia să-l țină până moare, a ajutat Știința!”