FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA-CEHIA, EURO UNDER 17, 18:00, LIVETEXT GSP.RO

România U17 - Cehia U17 1-1. Am jucat cu TUPEU, terminăm pe 3 şi sîntem la Mondial! Băieţii au avut ATITUDINE

Echipa naţională a României participă la Campionatul European Under-17 +15   FOTO
Echipa naţională a României participă la Campionatul European Under-17

Articol de GSP - Publicat marti, 03 mai 2011 00:00 / Actualizat marti, 03 mai 2011 21:12

Naţionala Under-17 a României a încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul cu Cehia, din grupele Campionatului European. "Tricolorii" au dominat partida şi au avut şanse numeroase de gol, dar au fost egalaţi cu două minute înainte de finalul timpului regulamentar, fiind singurul lor şut pe poartă. Golul naţionalei noastre a fost marcat de Himcinschi, în minutul 52.

Jocul prestat de băieţii noştri ne dă speranţe pentru ce urmează. Puştii lui Văsîi au jucat cu ambiţie, au atacat cu tupeu şi s-au apărat inteligent.

În celălalt meci  al grupei, Olanda a trecut de Germania, scor 2-0, şi a urcat pe primul loc al clasamentului. Reprezentativa României are şansa de a se califica la campionatul mondial dacă termină pe locul 3 în grupă.

România se află în grupa B la turneul final al EURO U-17, acolo unde va mai întîlni pe Olanda (6 mai, ora 18:00) şi Germania (9 mai, ora 14:00). Meciurile vor fi liveTEXT pe GSP.ro, ele nefiind transmise de niciun post de televiziune din România.

Vezi mai jos comentariul liveTEXT şi o galerie foto de la meciul România - Cehia!

S-a încheiat partida, după 5 minute de prelungiri

Min 80 - S-a intrat în prelungiri, iar cehii forţează golul victoriei.

Min 77 - GOL! ROMÂNIA - CEHIA 1-1! Salasovici aduce egalarea pentru cehi cu un şut de la 30 de metri

Olanda a marcat din nou în meciul cu Germania. Este 2-0 pentru batavi!

Min 73 - Karafiat este avertizat pentru un fault la Bumba

Min 71 - Ultima schimbare pentru România: Buia intră în locul marcatorului golului, Himcinschi. Mai sînt numai 9 minute pînă la final, pentru că la această categorie de vîrstă reprizele durează doar 40 de minute

Min 70 - Văsîi face a doua modificare: Birău intră în locul lui Mişu

Min 69 - Românii fac cu greu faţă presiunii în aceste momente. Stratil (Cehia) vede şi el cartonaşul galben.

Min 66 - Andrei Vaştag este şi el avertizat pentru un fault la Nerad

Min 64 - Adamec (Cehia) îl faultează pe Bumba şi este avertizat.

Min 63 - Cehii au echilibrat iarăşi jocul, dar nu reuşesc să-şi creeaze situaţii reale de gol. România rezistă în apărare şi încearcă să dea lovitura pe contraatac

Min 57 - Mişu îl faultează dur pe Nerad şi este avertizat de arbitrul întîlnirii

Min 55 - Românii încearcă să profite de superioritatea din acest moment, dar Himcinschi ratează o nouă ocazie, şutînd pe lîngă poartă din afara careului

Min 52 - Himcinschi este avertizat pentru că şi-a scos tricoul după marcarea golului

Min 51 - GOOOL!    ROMÂNIA - CEHIA 1-0! Himcinschi a deschis scorul după o acţiune proprie pe partea dreaptă, finalizată cu un şut cu stîngul din colţul careului de 6 metri.

Min 50 - Selecţionerul Andrei Văsîi face prima modificare: Petresc îi lasă locul lui Daniel Paius

Min 48 - Bumba ratează o nouă ocazie pentru naţionala României, dar şutul său din marginea careului e blocat de apărătorii cehi.

În celălalt meci al grupei, Germania - Olanda 0-1!

Min 44 - Ocazie mare pentru România în debutul acestei reprize. După un corner executat de Bumba, Himcinschi reia cu capul, dar puţin pe lîngă poarta apărată de Zima

Min 41 - A început repriza a doua.
Elevii lui Adrian Văsîi au început curajos şi această parte secundă, în jumătatea adversarilor

Dacă batem azi, sîntem calificaţi în proporţie de 90% la turneul mondial, unde ajung primele 3 echipe clasate în grupă.

Min 40 - Se încheie prima repriză. România - Cehia 0-0!

Scorul e identic în cealaltă partidă a grupei, care se dispută de la aceeaşi oră. Germania - Olanda 0-0!

Min 39 - România încheie prima repriză în atac
, dar Roşu a tras în blocajul apărătorilor cehi din marginea careului

Se joacă 40 de minute pe repriză!

Min 36 - Cehii ajung mai des în preajma careului nostru
prin construcţie elaborată şi au ratat o ocazie bună prin Kundratek, dar Puţanu respinge şutul de la 10 metri al cehului

Min 35  - Mitrache vede cartonaşul galben
pentru un fault la Kundratek.

Min 29 -
Lovitură liberă pentru echipa României de la 25 de metri, Schuller execută din nou pe poartă, dar în braţele portarului ceh

Min 24 - Emoţii pentru antrenorul României, Adrian Văsîi, după ce portarul Brănescu s-a accidentat la coapsă şi a solicitat intervenţia medicului.

Min 23 - Kundratek îl faultează pe Mitache şi este avertizat cu un cartonaş galben

Min 20 - Românii au echilibrat partida
, însă ocaziile mari de poartă continuă să întîrzie să apară

Min 16 - Lovitura liberă directă de la 25 de metri executată puternic de fundaşul român Schuller, pe mijlocul porţi, dar portarul ceh respinge

Min 14 - Cehii au preluat controlul jocului în ultimele minute,
românii nu reuşesc să ţină de minge, dar nici adversarii noştri nu-şi creează ocazii reale de gol

Min 7 - "Tricolorii" încearcă să dea lovitura din startul partidei. Himcinschi rămîne singur cu portarul, dar este semnalizat în offside

Min 6 - Cehii nu au reuşit să iasă din propria jumătate pînă acum. Bumba obţine o lovitură liberă din poziţie lateral stînga, însă Roşu ratează execuţia

Min 5 - România atacă susţinut, cu toată echipa. Tricolorii au avut o nouă lovitură de la colţ, dar Bumba a alunecat şi a ratat execuţia cornerului.

Min 3 - Meciul a început tare, se joacă din start pe contre. Am avut deja o mare ocazie, dar, din păcate, un fundaş a scos de pe linia porţii. A fost ocazia lui Ţîru

Min 1 - A inceput meciul.

România: Brănescu - Mişu, Schuller, Puţanu, Mitache - Vaştag, Ţîru - Bumba, I. Roşu, Petresc - Himcinschi

Rezerve: G. Şerban, Buia, Neag, Birău, Păiuş, A. Roman

Cehia: Zima - Karafiat, Luftner, Adamec, Sterba - Salasovici, Masek, Kundratek, Svoboda - Linhart, Holub