FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA U21 - SPANIA U21 0-3

VIDEO + FOTO România U21 - Spania U21 0-3 » Mini tiki-taka și mini România » Spania, lecție de fotbal în Ghencea! Ne-am apărat tot meciul și am fost ridiculizați

Articol de , , , , - Publicat miercuri, 21 iunie 2023 23:47 / Actualizat joi, 22 iunie 2023 09:16

România U21 s-a mulțumit cu puțin și s-a ales cu nimic în meciul de debut de la EURO 2023. „Tricolorii” au cedat cu Spania, în Ghencea, 3-0, goluri primite în a doua repriză, într-un meci în care „Furia Roja” a dat drumul la minge „cu porția”

• Următorul meci al României are loc pe 24 iunie, contra Ucrainei U21, de la ora 19:00
  • Euro 2023 are loc în perioada 21 iunie - 8 iulie 2023 și va fi transmis de TVR 1 și liveTEXT pe GSP.ro
  • România și Georgia organizează competiția. Ghencea, Giulești, Cluj Arena și Stadionul „Dr. Constantin Rădulescu” sunt arenele pe care se vor juca meciurile din România
  • România face parte din grupa B. Adversare sunt Ucraina, Croația, Spania.

Clasamentul din grupa României

MeciuriGolaverajPuncte
1. Spania13-03
2. Ucraina12-03
3. Croația10-20
4. România10-30

Am așteptat 21 de ani să fim din nou la europenele U21. Acum parcă nu ne mai săturăm. Și nici rezultatele nu-s de dat la o parte. Suntem neînvinși în timpul regulamentar la ultimele două CE de tineret, am strâns 7 meciuri, 3 victorii și 4 remize.

Doar Germania ne-a doborât, pe-o căldură istovitoare, în prelungiri, la Bologna, când generația lui Ianis Hagi și Ionuț Radu a părut capabilă să doboare „panzerele". Ne întoarcem acum la Euro, măcar U21 dacă la seniori încă ne căutăm calea. După experiențele din Italia și Ungaria, o facem pe teren propriu, din postura de gazdă, în locul ce altădată era casa echipei naționale: stadionul „Steaua".

Georgia a putut, noi?

Competiția a debutat cu o mare surpriză. Cealaltă gazdă, Georgia, a trecut de Portugalia, încă o dovadă că meciurile de seniori n-au nicio legătură cu partidele U21 și că aici orice e posibil. Putem oare încă o dată?

Cei ce trebuie să reinventeze „tiki-taka", să-i dea un upgrade și să readucă trofeele majore în Spania au părut mai stăpâni pe joc, mai înclinat în jumătatea galbenă. Și așa, 20 de minute fără ocazii, un singur șut, al nostru, Albu de la mare distanță, departe de poartă.

Cam tot așa s-au scurs și celelalte 25 până-n pauză, însă ocaziile câte au fost, au fost de partea ibericilor. Sancet și Abel Ruiz au căutat poarta lui Popa, proaspăt transferat la Torino.

Execuția primului a fost deviată, în timp ce atacantul de 10 milioane de la Braga a fost blocat de Racovițan o dată, iar pe finalul primei părți s-a făcut de râs. Cu latul, din 3 metri, toată poarta goală în față, dar n-a găsit ținta. O repriză de uzură, un Kosovo - România jucat pe un gazon impecabil. Plusul e al lor, totuși puțin din partea Spaniei, și mai puțin pentru ai noștri.

Am căzut după pauză

Nicio notă nouă pe portativ nici în a doua repriză. Același ritm, același gen. Spania încercând să atace, România la cutie, așteptând ceva. Inevitabil a căzut și golul. Evident în poarta noastră. Fricoși sau poate neputincioși, tricolorii au cedat la 10 minute după pauză. Intrat pentru a doua parte, Victor Gomez l-a sufocat pe Borza. În mai puțin de un sfert de oră a găsit 3 pase în fața porții, una s-a strecurat printre picioarele galbene din careul nostru și a găsit tricoul roșu. Baena n-a repetat ratarea lui Ruiz. Șut în plasă. Cum n-a făcut-o nici Miranda. Assist celălalt Gomez, Sergio. În 6 minute Spania a demolat zidul galben și a rezolvat meciul.

A picat și golul 3, în ultimele secunde, un șut deviat al lui Sergio Gomez din lovitură liberă. A fost 3-0. Doar 3-0. Pentru că Racovițan și Pantea au respins din situații limită în momente ce ibericii puteau puncta ușor. Un duel cu o istorie scurtă, cam cât a fost și posesia noastră aseară și în cele două meciuri ale naționalei mari.

România U21 - Spania U21 0-3

• Final de meci
  • min. 90+5: GOL Spania! Sergio Gomez execută o lovitură liber de la 20 de metri. Mingea e deviată de zid și intră în poartă
  • min. 85: Schimbare la România: iese Ișfan și intră Țicu
  • min. 84; Ocazie uriașă pentru Spania, Oroz trage de la 11 metri, dar mingea este trimisă de Popa în bară. Ulterior, Pantea a respins în corner, de pe linia porții
  • min.78: Markovic trage foarte slab de la 18 metri. Mingea se duce mult peste poartă
  • min. 75: Mihai Popa intervine foarte bine și blochează șutul de la 10 metri al lui Abel Ruiz
  • min.71: O nouă schimbare la România: Mazilu a intrat în locul lui Munteanu
  • min. 65: Trei schimbări la naționala României. Au ieșit Pitu, Bîrligea și Octavian Popescu și au intrat Lixandru, Markovic și Perila.
  • min. 62: GOL Spania! Juan Miranda face 2-0. Fundașul stânga a primit o pasă în careu și a finalizat de la 6 metri
  • min. 56: GOL Spania! Alex Baena deschide scorul. Victor Ruiz a centrat pe jos, la 10 metri, iar Baena a profitat de lipsa marcajului și a șutat plasat
  • min. 51: Ocazii importante pentru Spania. Abel Ruiz a fost închis bine de fundașii României, în timp ce șutul lui Sancet, de la 10 metri, s-a dus pe lângă
  • min. 46: Deși meciul începuse, muzica nu se terminase. Abia la 30 de secunde după ce arbitrul a fluierat startul reprizei s-a oprit melodia „We Are the Champions” a celor de la Queen.
  • min.46: A început repriza a doua. Spania a făcut o schimbare: Arnau Martinez a fost înlocuit de Victor Gomez.

Daniel Pancu, spion pentru Săndoi în tribună

Daniel Pancu, selecționerul României U20, este secundul lui Săndoi la acest turneu final. El stă în tribună, de unde transmite sfaturi staff-ului. El comunică direct cu Răzvan Rotaru, celălalt secund al lui Săndoi.

Statistica primei reprize

• min: 45+2: Pauză
  • min. 44: Ocazie uriașă pentru Spania. Rodri a pătruns în dreapta, a centrat pe jos, iar mingea a depășit întreaga apărare a României și a ajuns la Abel Ruiz. Dar atacantul de la Braga a lovit mingea prost și a trimis pe lângă poartă, de la 3 metri
  • min. 43: Blanco trage de la 25 de metri. Mingea se duce puțin peste poartă
  • min. 40: Spania domină. Ibericii au posesia și pasează foarte mult, în timp ce România trece cu greu de jumătatea terenului. Totuși, „tricolorii” rezistă, Se apără organizat, iar adversarii nu au ocazii mari
  • min. 34: Ocazie mare pentru Spania. Mihai Popa a ieșit aiurea din poartă, la o minge lungă, și a fost depășit de Alex Baena. Mingea a ajuns la Abel Ruiz, dar șutul acestuia a fost respins de Racovițan
  • min. 31: Rodri centrează din partea dreaptă. Sergio Gomez l-a depășit în aer pe Pantea, dar lovitura sa de cap s-a dus peste poartă
  • min, 28: Alex Baena șutează puternic, în diagonală, de la 20 de metri. Mingea trece puțin pe lângă poartă
  • min. 22: Ocazie pentru Spania. Sancet a pătruns periculos în careu, dar șutul său, de la 12 metri, a fost deviat în corner
  • min. 21: Louis Munteanu trage de la 20 de metri, dar mingea se duce mult peste poartă
  • min.14:  Început liniștit de meci, fără ocazii. Spania are posesia și inițiativa, dar România se apără precis și nu lasă spații
  • min. 9: O parte din fani înjură Federația Română de Fotbal. Scandează „FRF, m*** FRF” și „Burleanu ești o mizerie”
  • min. 5: Albu trage tare, de la 30 de metri. Mingea e deviată de un adversar și a ieșit în corner. Faza fixă a fost executată slab și mingea a revenit ibericilor
  • min. 4: Moment inedit. Portarul Mihai Popa și-a schimbat mănușile.
  • min. 1: A început meciul
+39 FOTO

România U21 - Spania U21, echipe de start:

• Târnovanu și Valentin Țicu, convocați și neutilizați la naționala mare, sunt rezerve. Deși Louis Munteanu se află în aceeași situația, el a prins echipa de start. Screciu, care a jucat 84 de minute în Elveția, e indisponibil pentru acest meci, care se joacă la doar 48 de ore de la duelul din Lucerna

România U21: Popa - Pantea, Racovițan, Dican, Borza - Ișfan, Albu, Pitu - L. Munteanu, Bîrligea, Oct. Popescu
Rezerve: Târnovanu, Gorcea, Țicu, Lixandru, Petrila, Miculescu, Markovic, Cîmpanu, Mazilu, Dumitrescu, Pop
Selecționer: Emil Săndoi

Spania U21: Tenas - Martinez, Paredes, Pacheco, Miranda - Blanco, Alex Baena - Rodri, Sancet, Sergio Gomez - Abel Ruiz
Rezerve: Agirrezabala, Leo Roman, V.Gomez, Guillamon, Riquelme, Barrenetxea, Gila, Veiga, Oroz, Sanchez. Camello, Bernabe
Selecționer: Santi Denia

ARBITRU: Erik Lambrechts, A1: Jo de Weirdt, A2: Kevin Monteny (toți din Belgia)
STADION: Steaua (București)

UPDATE 21:40 Imnurile, interpretate de reprezentanții Corului Național de Cameră „Madrigal”

Imnul Spaniei a fost primul care a fost auzit pe Ghencea. Apoi, reprezentanții Corului Național de Cameră „Madrigal – Marin Constantin” au interpretat imnul de stat al României, încheiat în aplauzele celor 10.000 de fani prezenți în tribune.

UPDATE 21:30 Festivitate specială de deschidere

„Bună seara, București! Bună seara, România. Bine ați venit la Campionatul European Under 21!”. Acesta a fost mesajul cu care crainicul i-a întâmpinat pe cei prezenți pe stadion. Înainte ca echipele să iasă pe teren pentru imnurile oficiale și startul partidei, UEFA a pregătit o festivitate specială de deschidere a turneului, pentru București.

Aproximativ 100 de copii au ieșit pe gazon cu mai multe cartoane colorate. „Hello” a fost mesajul făcut din acestea. Apoi, steagurile tuturor țărilor participante au ieșit pe teren. Un spectacol de sunet și lumini a cuprins Ghencea, zeci de blitz-uri ale telefoanelor imortalizând momentul din tribune. Să înceapă Euro la București!

UPDATE 21:25 Scooter-Maria se aude din nou în Ghencea!

Dacă FCSB are momentan interzis să poată juca pe arena de 100 de milioane de euro, organizatorii meciului au decis ca înainte de startul partidei România - Spania să pună la stația de amplicare o melodie pe care Dică, Rădoi, Ghionea și restul jucătorilor patronați de Gigi Becali au scris istorie pentru fotbalul românesc, „Maria” interpretată de Scooter. Dacă câteva sute de fanii au început să fredoneze pe ritmurile melodiei, ultrașii CSA-ului, toți îmbrăcați în negru s-au pus pe scaune și n-au schițat niciun gest.

UPDATE 21:10 Sold-out? Adevăr sau mit

Cu jumătate de oră înainte de startul partidei în tribunele stadionului se aflau aproximativ 6.000 de suporteri! La ora 16:18, oficialii FRF anunțau că toate biletele pentru acest meci, ce-au avut prețuri de 25 și 35 de lei au fost epuizate. Momentan acest lucru nu este confirmat ținând cont că 75% din stadion e gol.

UPDATE 21:05 Au ajuns ultrașii CSA-ului

Aproximativ 50 de suporteri ai CSA Steaua și-au făcut apariția în tribunele stadionului Steaua. „Vrem Steaua în A!” a fost bannerul afișat de aceștia la una dintre peluze. Degeaba au început să scandeze că nu i-a auzit nimeni, fondul sonor fiind asigurat de muzică de club, mixată de cei mai cunoscuți DJ din lume.

UPDATE 21:00 Stoichiță cu „Doamne ajută”

Directorul tehnic al Federației Române de Fotbal, Mihai Stoichiță a ajuns la stadionul Steaua și a ieșit direct pe gazon. S-a închinat ca un fotbalist la ieșirea pe teren, apoi s-a alăturat grupului de oficiali români aflați pe marginea terenului.

UPDATE 20:55 Încălzire cu Tiesto și Black Eyed Peas

Cei trei portari ai echipei noastre au ieșit pe teren la încălzire. Mihai Popa (Torino, ex-FC Voluntari) a fost alesul lui Emil Săndoi pentru meciul cu Spania. În acest moment, în tribune sunt aproximativ 2.000 de fani care i-au aplaudat pe Popa, Târnovanu și Gorcea. Acești s-au încălzit pe melodiile lui Tiesto și a celor de la Black Eyed Peas. La scurt timp au ieșit la încălzire și restul jucătorilor români.

UPDATE 20:45 Colț special cu echipele participante

În curtea interioară a stadionului, UEFA a organizat un mini-muzeu unde a expus mai multe tricouri ale echipelor participante la turneul final. Spania, Norvegia, Germania, Croația, România, Ucraina și Olanda sunt câteva dintre cele care au expuse tricouri. Unele dintre ele fiind și semnate de către jucători.

UPDATE 20:40 UEFA a interzis fumatul pe stadion

Indiferent dacă vorbim de țigări normale sau electronice, UEFA a decis ca fumatul să fie interzis pe durata tuturor meciurilor desfășurate la Campionatul European. Există mesaje clare ce semnalizează acest aspect, inclusiv pe tabela de marcaj. Mai mult, s-au transmis mesaje audio din partea organizatorilor: „Fumatul în incinta stadionului este interzis. Vă mulțumim că respectați această regulă”.

UPDATE 20:35 Sponsorul „naționalei” a pus monopol pe magazine

Pentru meciul din această seară, dar și pentru restul partidei care vor avea loc la București, UEFA a agreat cu FRF ca un singur partener să vândă produse suporterilor în interiorul stadionului. Este vorba de compania Penny, sponsorul „naționalei” Under 21. Cu 5 lei, spectatorii își pot cumpăra punguțe cu fistic sau alune, crochete cu susan sau o prăjiturică.

UPDATE 20:30 UEFA are magazine cu diverse produse

În curtea arenei Steaua, UEFA a amplasat mai multe magazine de unde cei prezenți la meci își pot cumpără diverse produse cu însemnele competiției. Un tricou costă 100 de lei, o eșarfă se vinde cu 75 de lei, un breloc sau un magnet costă 50 de lei.

UPDATE 20:25 „Facem senzație la Euro! Pregătiți-vă de show”

Atmosfera începe să devină electrizantă în jurul stadionului Steaua. Suporterii au început să ia drumul arenei. „Am venit de la Bârlad! Eram cu colegii într-o tabără la Brașov și am zis să nu ratăm meciul că cine știe când mai ajungem noi la București”, ne spune Eduard de 18 ani.

Mihai e venit cu părinții de la Craiova. „Facem senzație la Euro! Pregăți-vă de show. Markovici o să dea un gol, acum sper să nu luăm multe”. În curta stadionului sunt foarte mulți copii pregătiți pentru debutul „tricolorilor” mici.

UPDATE 20:25 Meciul e comentat de Emil Hossu-Longin și Dragoș Bocanaciu

Începând de astăzi, timp de trei săptămâni, televiziunea publică va transmite, în exclusivitate, toate partidele de fotbal ale turneului UEFA Under 21. Primul meci al „tricolorilor” mici va fi comentat pe TVR 1 de către Emil Hossu-Longin și Dragoș Bocanaciu. Meciurile vor fi analizate de jurnaliştii Cosmin Deşliu şi Tudor Furdui împreună cu invitaţii lor în ediţiile speciale „Studio Fotbal”, difuzate imediat după încheierea partidelor.

UPDATE 20:20 Brigada de arbitri impresionată de stadion

Pentru meciul din această seară UEFA l-a trimis la București pe „centralul” belgian Erik Lambrechts. Acesta este ajutat de conaționalii săi Jo de Weirdt și Kevin Monteny, iar cel de-al patrulea oficial va fi Donatas Rumšas din Lituania. Când au ieșit de la vestiare cei patru au rămas impresionați de bijuteria de 100 de milioane de euro și au făcut un tur pe gazon al arenei.

UPDATE 20:15 Vestiarul echipei naționalei e pregătit

Vestiarul echipei naționale îi așteaptă pe „tricolori” să se echipeze în tricouri galbene! Acestea au fost personalitate pentru acest meci, debutul echipei naționale Under 21 la turneul găzduit de România și Georgia.

UPDATE 20:10 România a ajuns prima la stadion

Echipa națională Under 21 a României a fost prima care a ajuns și la scurt timp a ieșit la inspecția terenului. Jovan Markovici a fost deschizătorul grupului de „tricolori”. Aceștia au venit îmbrăcați în costume, sacouri și pantaloni de culoare bleu. Au preferat tricourile în locul cămășilor. Alexi Pitu a făcut grup cu Andrei Borza și Adrian Mazilu, foștii lui colegi de la Farul.

UPDATE 20:00 » Gazonul e perfect

Gazonul pe care se va juca în această seară meciul România - Spania e biliard! Cu aproape două ore de fluierul de start acesta a fost udat de administratorii arenei Steaua. Nu există nicio zonă unde iarba să fie arsă sau să existe lipsă de gazon. Terenul arată absolut impecabil, demn pentru o competiție europeană de top.

UPDATE 19:50 » Înfrângere la precedenta întâlnire

În septembrie 2022, România și Spania au jucat un amical. Ibericii au câștigat cu 4-1, prin dublele lui Abel Ruiz și Riquelme. Ambii sunt în lot pentru EURO. Pentru România, marca David Miculescu.

UPDATE 19:45 » Două absențe pentru Săndoi

Aflați în lotul inițial, Valentin Mihăilă și Constantin Grameni au părăsit echipa din cauza accidentărilor. Jucătorul de la Parma s-a accidentat în meciul cu Elveția, în care a marcat o dublă.

UPDATE 19:35 » 4 jucători de la naționala mare la România U21

Dintre cei 23 de jucători, 4 au făcut parte și din lotul naționalei mari, pentru dubla din Kosovo și Elveția: Ștefan Târnovanu, Valentin Țicu, Vladimir Screciu și Louis Munteanu. Aceștia au făcut joncțiunea cu lotul lui Săndoi.

Dintre aceștia, doar Screciu a jucat. A fost titular și a fost pe teren 84 de minute cu Elveția.

UPDATE 19:30 » Numerele alese de „tricolori” pentru EURO 2023

FRF a anunțat ce numere vor purta „tricolorii” mici . Alexandru Cîmpanu va purta numărul 10.

UPDATE 18:00 // Program prelungit pentru linia 41

Primăria București a decis să vină în ajutorul fanilor care vor prezenți pe stadionul Ghencea. Partida se va juca de la 21:45, astfel că se va termina la ora 23:30, oră la care, în mod normal, mijloacele de transport în comun nu mai circulă. Programul va fi prelungit până la ora 01:30 pentru a-i ajuta pe suporteri să ajungă acasă.

Emil Săndoi, înainte de România U21 - Spania U21

„Aștept cu nerăbdare să înceapă competiția cu meciul de mâine, cred că și băieții sunt în asentimentul meu. Cred că am mai reglat unele probleme pe care le-am avut în jocurile amicale pe care le-am disputat până în acest moment. E un moment deosebit de important individual și pentru fiecare dintre noi, din punct de vedere colectiv.

Știm că mâine întâlnim un adversar cât se poate de titrat, cu jucători valoroși în componență, dar am încredere în băieții noștri, s-au pregătit foarte bine și sper ca mâine să avem parte de un stadion plin.

Știm că suporterii sunt de fiecare dată la înălțime și sunt convins că se va întâmpla asta și mâine, sper să avem parte de un debut bun”, a spus Emil Săndoi.

Probleme de lot pentru Emil Săndoi

„Ce pot să spun, Mihăilă e o pierdere importantă, fiind un jucător tânăr, având drept de joc la echipa de tineret bineînțeles că și noi am fi contat pe el. Am urmărit meciul aseară, ne-am bucurat pentru rezultatul pozitiv obținut de naționala României, dar eram și foarte îngrijorați după ce am văzut ce s-a întâmplat cu el.

Ni l-am fi dorit și la acest prim meci, dar ne-am fi dorit și alți jucători care ar fi avut drept de joc la noi. Pe Drăgușin nu îl vom avea, Screciu va intra după meciul cu Spania. Exemplele lor pot fi un imbold pentru ceilalți jucători care sunt în lot.

S-a demonstrat că jucători care au fost la echipa de tineret și nu de câteva luni de zile, au ajuns la prima reprezentativă și din punctul meu de vedere, nu aș vrea să fac aprecieri, dar pot sublinia că cei trei jucători au fost unii dintre cei mai buni de pe teren aseară”, a mai spus Emil Săndoi.

FOTO. Antrenamentul României U21 înaintea meciului cu Spania U21

+12 FOTO

„Nu pot permite așa ceva!” » Edi Iordănescu, răspuns în 4 puncte pentru Gică Popescu: „Ce exemplu oferă limbajul degradant?!”
ROMÂNIA
Prunea anunță marele câștig al naționalei după „dubla” cu Elveția și Kosovo: „NU mai poate fi schimbat!
Elveția - România 2-2