FOTBAL  »  NATIONALA  »  PRELIMINARII CAMPIONATUL EUROPEAN DE TINERET DIN 2011

U 21 » LIVE / România - Feroe 3-0

Articol de GSP - Publicat marti, 13 octombrie 2009 00:00

Astăzi, într-un meci contînd pentru Preliminariile Campionatului European U21 din 2011, selecţionata de tineret a României a învins reprezentativa Insulelor Feroe cu 3-0. Golurile au fost marcate de Bicfalvi (5), Liviu Ganea (40) şi Andrei Ionescu (57).

România a început cu: 1. Cezar Lungu - 2. Bărboianu, 3. Barbu, 5 Găman, 4. S. Ilie - 10. Torje, 6. Bicfalvi, 8. Andrei Ionescu- 9. Ganea, 14. Sburlea - 15. Ioniţă

Feroe a început cu: 1 H. Jørgensen - 3 Holm, 4 D. Davidsen, 6 Ellingsgaard, 7 Poulsen - 8 R. Jacobsen, 9 F. Justinussen, 10 Mouritsen, 11 K. Jacobsen - 13 Nesá, 14 Edmundson

Minutul 1 - A început partida!

Minutul 5 - GOL, 1-0! Sut in forta a lui Bicfalvi de la 24 de metri, in dreapta portarului Jørgensen.

Minutul 11 - Torje reia din careu in foarfeca, insa nu ii reuseste executia.

Minutul 12 - Justinussen e aproape de a marca in poarta lui Lung, insa se incurca la finalizare.

Minutul 26 - Centrare buna din corner a feroezilor, insa Lungu respinge.

Minutul 27 - Sut al Torje de la 26 de metri, care nu prinde insa spatiul portii.

Minutul 29 - Pericol in careul Romaniei. Centrare buna a capitanului Mouritson, insa lovitura de cap a lui Edmundson, trece milimetric de poarta tricolora!

Minutul 40 - Gol, 2-0! Liviu Ganea dribleaza in careul feroez si finalizeaza langa bara din dreapta portarului Jørgensen.

Minutul 45+2 - Prima repriza se incheie cu un avantaj de 2 goluri in favoarea Romaniei.

Minutul 46 - A inceput partea secunda a meciului.

Minutul 49 - Radu Barbu plaseaza cu capul un balon sub bara celor din Feroe, insa portarul se opune.

Minutul 50 -Torje suteaza  in forta de la 22 de metri, usor lateral stanga, testandu-l pe Jørgensen.

Minutul 54 - Schimbare Insulele Feroe: Iese R. Jacobsen si intra Færø.

Minutul 57 - GOL, 3-0!Andrei Ionescu suteaza din careu, in unghi, majorind scorul la 3-0.

Minutul 59 - Schimbare Romania: Intra Ochirosii in locul lui Ionita.

Minutul 60 - Executie a lui Edmunsson peste poarta lui Lungu.

Minutul 63 - Lungu il acroseaza in careu pe Justinussen, insa nu se acorda penalty pentru feroezi.

Minutul 66 - Intra Bujor in locul lui Sburlea.

Minutul 70 - Ratare uriasa a feroezilor, care nu sunt in stare sa fructifice un balon din 8 metri.

Minutul 72 - Schimbare Insulele Feroe: Justinussen intra in locul lui Nesa.

Minutul 79 - Schimbare Insulele Feroe: Klettskarõ intra in locul lui F. Justinussen.

Minutul 81 - Schimbare Romania: Alexe intra in locul lui Torje.

Minutul 83 - Andrei Ionescu suteaza din careu, in zona centrala, insa apararea feroezilor se opune.

Minutul 85 - Poulsen suteaza in forta de la 20 de metri, insa Lungu se opune. In urma respingerii portarului nostru, balonul ajunge la Edmundson, care nu reuseste sa impinga mingea in poarta Romaniei.

Minutul 90+2 - Final de meci. Romania se impune in fata Insulelor Feroe cu scorul de 3-0.