FOTBAL  »  NATIONALA  »  SUA - ROMÂNIA

VIDEO Încă o înfrângere la scor pentru naționala feminină! SUA s-a distrat cu România în al doilea amical

Articol de GSP - Publicat luni, 14 noiembrie 2016 09:59

După 8-1, naționala feminină de fotbal a SUA a învins din nou România, scor 5-0, într-o partidă amicală.

În minutul 20, Meluță a marcat în propia poartă, iar în minutul 45, Dunn a majorat scorul. După pauză, americancele au mai marcat de trei ori. Press a înscris în minutul 55, iar Brian a marcat în minutul 88. Scorul final a fost stabilit în minutul 90+1, prin Mewis.

Naționala de fotbal feminin a României se află pe poziția 36 în  clasamentul FIFA, în timp ce naționala similară a Statelor Unite ale Americii ocupă prima poziție, fiind și campioană mondiale en-titre. Americancele au în palmares 4 titluri olimpice și 3 mondiale

Echipa de start a României: 12. Oprea - 16. Gorea (2. Corduneanu, min. 52), 15. Meluţă, 6. Ficzay, 5. Giurgiu (13. Tărășilă, min. 79) - 9. Rus (3. Havriștiuc, min. 63), 18. Ciolacu (13. Tărășilă, min. 82), 4. Bortan-cpt., 8. Vătafu, 10. Voicu - 17. Bâtea (14. Lunca, min. 46)
Antrenor: Mirel Albon
Rezerve: 1. Kajtar, 7. Sârghe, 19. Popa

Echipa Statelor Unite ale Americii: 1. Naeher - 2. Short, 4. Sauerbrunn-cpt., 6. Brian, 7. Ohai, 12. Sullivan, 16. Williams, 17. Heth, 19. Dunn, 20. Long, 23. Press
Antrenor: Jill Ellis
Rezerve: 24. Harris, 3. Mewis, 5. O'Hara, 8. Johnston, 9. Horan, 11. Krieger, 13. Morgan