INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  COPA LIBERTADORES

Oscar Maximo » Un jucător din Ecuador s-a prefăcut că leşină pentru a scăpa de ”roşu”. Degeaba!

Arbitrul chilian Enrique Osses a premiat talentul actoricesc al lui Banguera cu un cartonaș roșu

Articol de - Publicat sambata, 14 martie 2015 00:00 / Actualizat vineri, 13 martie 2015 23:12

Portarul Barcelonei Guayaquil a simulat joi o accidentare gravă, după ce-l faultase pe Copete în minutul 88 al partidei cu Atletico Nacional (1-2). Nepăcălit, arbitrul l-a eliminat.

Dacă s-ar acorda Oscarul pentru cel mai bun rol interpretat pe gazon, un portar ecuadorian nu ar avea rival. Maximo Banguera s-a prefăcut aproape perfect joi, în partida cu A tletico Nacional (1-2) din grupele Cupei Libertadores. Portarul Barcelonei Guayaquil a simulat că leşină ca să scape de eliminare în minutul 88!

Îl faultase clar pe Copete, atacantul oaspeţilor, scăpat singur spre gol.
Banguera a rămas inert pe gazon, speriind asistenţa, mai puţin pe colegii care-i ştiau trucul şi pe arbitru.

Aşteptînd cîteva minute să-şi "recapete" cunoştinţa, "centralul" nu l-a iertat şi i-a dat "roşu". În 10 oameni, Barcelona a primit gol în minutul 90+5, a pierdut şi e ultima în grupă, cu 0 puncte!