SPORTURI  »  HANDBAL  »  SPANIA-MUNTENEGRU 19-18

Invincibila Armada! » Spania a trecut de Muntenegru şi va juca finala Euro 2014

Silvia Navarro, aclamată de coechipiere la finalul meciului // Foto: Marius Ionescu (Budapesta)

Articol de - Publicat sambata, 20 decembrie 2014 00:00 / Actualizat vineri, 19 decembrie 2014 22:12

Spania e prima finalistă la Euro 2014, după ce a trecut aseară de deţinătoarea trofeului, Muntenegru. Silvia Navarro, fostul portar al Oltchimului, a făcut miracole între buturile iberice.

România a învins Spania, la Euro 2014, dar a terminat pe locul 9! Ibericele vor juca duminică marea finală, pentru a doua oară în istoria lor, după ce aseară au trecut de Muntenegru, 19-18! Campioanele Europei en titre, muntenegrencele au făcut o primă repriză mizerabilă.

Au marcat doar două goluri în primele 17 minute şi s-au văzut conduse cu 11-4 sau 12-5. Meritele au fost însă ale devensivei senzaţionale a Spaniei, dar mai ales ale portarului Silvia Navarro, fosta jucătoare a Oltchimului, goalkeeperul care a terminat meciul cu un procentaj al mingilor parate de peste 50%!

La pauză, la 13-8, ibericele s-au gîndit probabil la meciul cu România, cînd se aflau în avantaj, 14-9! De partea celaltă, Muntenegru a crezut că mai poate repeta istoria din ultimul meci în grupele principale cînd, conduse după primele 30 de minute cu 18-13, au reuşit să întoarcă în faţa Suediei şi să cîştige cu 30-29.

Acum nu s-a mai putut însă. Muntenegru a jucat mai exact, a încercat din răsputeri să ajungă Spania, dar nu a putut veni la mai aproape de un gol. Navarro şi-a continuat recitalul între buturi, prilej pentru coechipiere, la finalul meciului, cînd organizatorii se pregăteau să anunţe MVP-ul partidei, să anticipeze cu scandări: "Silvia! Silvia! Silvia!".

Adică micuţul portar de doar 1,69 metri, care a făcut minuni în poarta Spaniei şi la Olimpiada de la Londra, cînd Spania a cucerit bronzul. Duminică, ibericele vor juca finala.

Incident major la Hamburg! A încercat să atace fanii cu un topor și a fost împușcat de Poliție, înainte de Polonia - Olanda. Atenție, imagini șocante!