SPORTURI  »  HANDBAL  »  PRELIMINARII CM U21 / ROMÂNIA-BULGARIA 38-20

Start lansat » Micii "tricolori" au defilat contra Bulgariei, aseară, la Piteşti, dar greul începe azi, contra Croaţiei

Nicuşor Negru a fost golgeterul României, cu 8 goluri marcate Foto: Marius Ionescu (Piteşti)

Articol de - Publicat sambata, 10 ianuarie 2015 00:00 / Actualizat vineri, 09 ianuarie 2015 21:54

Bulgaria nu a fost nici măcar un partener de antrenament pentru "naţionala" de tineret a României, aseară, la Piteşti, în primul meci din grupa a 6-a, în calificările pentru Campionatul Mondial din 2015, care va avea loc în Brazilia, între 19 iulie şi 2 august.
În prima repriză, în care antrenorul Ovidiu Mihăila a trimis în teren titularii, România a intrat la cabine cu un avantaj de 13 goluri: 22-9. Nici în partea a doua lucrurile nu s-au schimbat. Gazdele au ratat mai mult, portarul Gospodinov a făcut minuni pentru bulgari, dar chiar şi aşa diferenţa a crescut şi pentru Bulgaria chinul s-a terminat la 38-20. De azi încep însă lucrurile serioase.

Adversara României va fi Croaţia, o formaţie de alt calibru, de la ora 18:00, pe DolceSport. Duminică, tot de la ora 18:00, va fi meciul trei, cu Slovenia.

Doar prima clasată în grupă va obţine biletele pentru Mondialul brazilian.

10 ani au trecut de cînd România nu a mai reuşit o calificare la Campionatul Mondial cu echipa de tineret

Incident major la Hamburg! A încercat să atace fanii cu un topor și a fost împușcat de Poliție, înainte de Polonia - Olanda. Atenție, imagini șocante!