INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  SCHALKE - REAL 0-2

VIDEO Rozaldo » Gol şi assist! Criza lui Ronaldo s-a încheiat după 4 ore şi 59 de minute

Articol de - Publicat vineri, 20 februarie 2015 00:00 / Actualizat joi, 19 februarie 2015 20:34

Atacantul Realului nu mai marcase de la 3-0 cu Getafe, disputat pe 18 ianuarie. Atunci îşi trecuse în cont o ”dublă”

Cine-l enervează pe Cristiano Ronaldo plăteşte! Miercuri seară, nemţii de la Schalke au îndrăznit şi au pierdut. Kevin-Prince Boateng şi Aogo l-au lovit dur, iar fanii "minerilor" l-au huiduit copios pe atacantul în roz. Răspunsul lui CR7: un gol, în minutul 26, şi pasa decisivă la reuşita lui Marcelo, de 0-2.

Click aici pentru VIDEO!

"Să vă aud acum!", a părut se le transmită portughezul adversarilor, după 1-0, cînd şi-a dus mîinile pîlnie la urechi. Cu lovitura de cap din minutul 26 n-a amuţit doar tribunele, ci şi pe criticii care-i numărau minutele de cînd nu mai marcase.

Ronaldo a stopat "seceta" la 4 ore şi 59 de minute, cum avea să remarce ieri Gazzetta dello Sport. Dar, la fel de important, a plusat şi în duelul recordurilor cu marele rival Messi, de la Barcelona.

Golul care "mişcă" recorduri
76 de goluri are acum Ronaldo în toate competiţiile europene-intercluburi. I-a egalat pe Messi şi Raul

72 de reuşite în Ligă. CR7 a marcat un sfert din totalul golurilor reuşite de jucătorii portughezi în C1 (274)

58 de goluri a marcat portughezul în tot atîtea partide jucate pentru Real în Ligă

29 de goluri şi assisturi, combinate, şi-a trecut CR7 în cont în ultimele două sezoane din Ligă. Messi îl urmează cu 18

28 de victorii "afară" în fazele KO ale Ligii a adunat Ronaldo cu aceea obţinută miercuri la Gelsenkirchen

12 goluri consecutive are acum portughezul în meciurile din deplasare susţinute cu Real în Ligă

10 succese consecutive are Real în Ligă. A egalat astfel recordul deţinut pînă acum de Bayern

"Ronaldo e născut să marcheze. Trăieşte pentru goluri"
Carlo Ancelotti, antrenor Real Madrid

Cusut în vestiar
Pentru fundaşul dreapta al Realului, Carvajal, meciul cu Schalke s-a încheiat în minutul 80. Crampoanele unui adversar i-au provocat o rană deschisă pe laba piciorului, pe care medicii i-au cusut-o chiar în vestiar, aplicîndu-i trei puncte de sutură.