INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  BASEL - SCHALKE 0-1

VIDEO şi FOTO » Închide UEFA porţile la Basel - Steaua? Proteste împotriva sponsorului Ligii, 23 de răniţi şi 10 arestaţi la meciul elveţienilor cu Schalke

Articol de GSP - Publicat miercuri, 02 octombrie 2013 00:00 / Actualizat miercuri, 02 octombrie 2013 19:36

UEFA a anunţat că a deschis o procedură disciplinară şi va analiza la 17 octombrie incidentele de la meciul FC Basel - Schalke, 0-1, marcat de o acţiune spectaculoasă a activiştilor Greenpeace, dar şi de înfruntări între suporteri, informează AFP, citat de Mediafax.

Înfruntările dinaintea meciului dintre fanii celor două formaţii s-au soldat cu 23 de persoane rănite, iar poliţiştii au folosit gaze lacrimogene şi gloanţe de cauciuc pentru a restabili ordinea. Trei persoane au fost spitalizate, altele au tratate la faţa locului, iar zece suportri au fost arestaţi.

Meciul dintre formaţiile FC Basel şi Schalke 04, din grupa E a Ligii Campionilor, a fost întrerupt pentru scurt timp, marţi, începînd cu minutul 5, după ce un banner de protest a fost arborat deasupra arenei echipei elveţiene. Banner-ul a fost adus de alpinişti ai organizaţiei Greenpeace, care protestau faţă de Gazprom, sponsorul echipei germane şi al UEFA Champions League.

În tribunele arenei din Basel s-a aflat şi preşedintele UEFA, Michel Platini.
Echipa germană Schalke 04 a învins, marţi, în deplasare, cun scorul de 1-0 (0-0), formaţia elveţiană FC Basel, într-un meci din etapa a II-a a Grupei E a Ligii Campionilor, din care face parte şi Steaua Bucureşti. Unicul gol al întîlnirii a fost marcat de Draxler, în minutul 54.

Steaua va disputa următoarele două partide din grupă cu FC Basel, în 22 octombrie la Bucureşti şi la 6 noiembrie în Elveţia.

Citește și:
Din studioul de Mondial de la Antena 1, direct pe plajă: „Cred că merit, să îmi dea pașaportul!”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Din studioul de Mondial de la Antena 1, direct pe plajă: „Cred că merit, să îmi dea pașaportul!”
David Popovici, după cel mai bun timp al carierei la 50 de metri: „Cu prietenul meu brazilian mă văd mâine, la sută”
Altele
David Popovici, după cel mai bun timp al carierei la 50 de metri: „Cu prietenul meu brazilian mă văd mâine, la sută”
Gigi Becali se simte trădat de Florin Tănase: „Nu mă așteptam la așa ceva! Nici «la mulți ani» nu mi-a zis”
Superliga
Gigi Becali se simte trădat de Florin Tănase: „Nu mă așteptam la așa ceva! Nici «la mulți ani» nu mi-a zis”
Elizabeth Omoregie s-a îmbrăcat în tricoul naționalei favorite de la Mondial! O are alături pe iubita handbalistă
Handbal
Elizabeth Omoregie s-a îmbrăcat în tricoul naționalei favorite de la Mondial! O are alături pe iubita handbalistă
Crește vârsta de pensionare în România, pentru femei. Modificările se vor aplica până în 2035
Profit.ro
Crește vârsta de pensionare în România, pentru femei. Modificările se vor aplica până în 2035
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (11)
fangigi
fangigi  •  03 Octombrie 2013, 10:25
Postat de vladutz13 pe 03 Octombrie 2013, 00:43

E mai grav decat ce facusera aia de la Legia Varsovia... chiar sunt curios daca o sa judece cu aceeasi unitate de masura pe niste vestici ca astia de la Basel.

Daca nu le inchide UEFA portile, incercati cu o bricheta, poate faceti si voi puncte in grupa! Omizilor ce sunteti!

juliusmad
juliusmad  •  03 Octombrie 2013, 09:41
Postat de adriann_ pe 02 Octombrie 2013, 21:11

Daca in UCL nu merge sa castige oile la masa verde meciuri pierdute pe teren, macar o suspendare de teren acolo... Miloage sunt ovinele astea!

de fapt nu a cerut nimeni de la Steaua ca sa fie suspendat terenul. protestul a fost foarte foarte tare dar voi, ca niste rapidsti(comunisti) destoinici nu va ganditi decat la terenuri suspendate

vladutz13
vladutz13  •  03 Octombrie 2013, 00:43

E mai grav decat ce facusera aia de la Legia Varsovia... chiar sunt curios daca o sa judece cu aceeasi unitate de masura pe niste vestici ca astia de la Basel.

Vezi toate comentariile (11)
Comentează