INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CUPA AFRICII

A fost anunțată echipa ideală a Cupei Africii » Ngadeu a fost și el inclus în primul "11" + Cine a fost numit jucătorul turneului

Articol de Cristi CozmaciucJURNALISPORT - Publicat luni, 06 februarie 2017 18:46

Camerun a cucerit duminică seara Cupa Africii pe Națiuni după o finală electrizantă în fața Egiptului, scor 2-1, iar jurnaliștii de la CAFOnline nu au întârziat să anunțe echipa ideală a competiției.

Printre cei mai buni 11 jucători ai turneului și-a făcut loc și camerunezul Michael Ngadeu, care a jucat timp de două sezoane, până în vara lui 2016, pentru Botoșani și care a fost providențial pe tot parcursul competiției pentru naționala țării sale.

La doar 21 de ani, Christian Bassogog, coechipierul lui Ngadeu, a fost numit cel mai bun jucător al turneului, acesta fiind, de asemena, esențial pentru naționala Camerunului de-a lungul competiției și în finala disputată pe Stade de l’Amitie din Libreville.

Cel mai bun 11 al Cupei Africii pe Națiuni:
Portar: Fabrice ONDOA (Cameroon)
Fundași: Modou Kara MBODJI (Senegal), Ahmed HEGAZY (Egypt), Michael NGADEU (Cameroon)
Mijlocași: Charles KABORE (Burkina Faso), Daniel AMARTEY (Ghana), Bertrand TRAORE (Burkina Faso), Christian ATSU (Ghana), Mohamed SALAH (Egypt)
Atacanți: Christian BASSOGOG (Cameroon), Junior KABANANGA (DR Congo)

Premii individuale oferite de CAF:
Cel mai bun jucător al competiției: Christian BASSOGOG (Cameroon)
Cel mai bun jucător al finalei: Benjamin MOUKANDJO (Cameroon)
Premiul pentru fair-play: echipa națională a Egiptului
Cel mai bun marcator: Junior KABANANGA (DR Congo) – 3 goluri

Fii parte din redacția noastră! S-a lansat Jurnalisport – proiect inovativ GSP, susținut de Google. Aici ai toate detaliile!

Veste cumplită anunțată de FC Voluntari: „Sincere condoleanțe, Florin Pîrvu!”
Ironia supremă! Neymar a dat tonul la scandarea de coșmar pentru Ronaldo, în timp ce lusitanul plângea pe gazon
Răzvan Lucescu a refuzat prima ofertă, dar poate da lovitura » Presa internațională anunță că este favorit să înlocuiască un antrenor de legendă

Imagini SCANDALOASE de la gala RXF, din Sala Polivalentă » Două femei lovite cu bestialitate de „Perversul” de pe Târgu Ocna, în cușcă! Reacția șocantă a organizatorilor: „Nu este nimic deplasat!”

De asta a fost mazilit?! Ce a putut să facă în vestiar jucătorul plecat de la Dinamo