INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  AS ROMA - NAPOLI 1-1

Adormită

Articol de , - Publicat luni, 01 septembrie 2008 00:00

Roma nu s-a trezit în acest start de sezon. Fără Totti, Perrotta şi Taddei, adversara lui CFR putea chiar pierde acasă cu Napoli

Roma, prima rivală a lui CFR în grupele Ligii, nu a profitat de paşii greşiţi făcuţi de Milan şi Inter la debutul în noul campionat. N-a reuşit decît o repriză pe Olimpico, 1-1 cu Napoli, şi antrenorul Spalletti ar trebui să fie mulţumit că are un punct. Putea fi şi mai rău, dacă adversarii profitau în final de degringolada din defensiva capitolină.

Iar situaţia dificilă a apărut, paradoxal, după pauză, cînd giallorossii au jucat aproape o repriză în superioritate, napoletanul Santa Croce fiind eliminat în minutul 54. Aşa au fost egalaţi, cu un om în plus! Tot aşa puteau pierde.

Fără Totti, fără Perrotta, fără Taddei, accidentaţi, Roma e departe de zilele foarte bune. E drept, Spalletti îi are pe De Rossi şi pe Aquilani, care au creat împreună faza golului, primul cu o lansare milimetrică, ultimul cu o finalizare perfectă. Însă mijlocul nu mai e la fel de puternic. Şi, ca ziua să fie şi mai urîtă, apărarea a suferit şi ea.

Hamsik a profitat de spaţiile libere lăsate de gazde, marcînd pentru 1-1. Şi partida s-ar fi încheiat 1-2, dacă Lavezzi nu rata de două ori lovitura de KO. În situaţii unu la unu cu Doni, portarul romanilor.