INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GERMANIA \ LEVERKUSEN - BAYERN 0-2

Alta la rînd

Articol de - Publicat duminica, 30 noiembrie 2008 00:00

După ce-a umilit-o pe Steaua, Bayern i-a venit de hac şi contracandidatei la titlu, Leverkusen

Am pus Steaua la zid pentru că, marţi, a fost ca o jucărie în mîinile vedetelor lui Bayern. Iată însă că nici concurenţa din Bundesliga nu se descurcă mai bine în faţa lui Ribery, Toni şi Klose. Cu o săptămînă întreagă la dispoziţie pentru a pregăti "şocul" cu bavarezii, fostul vicelider Bayer Leverkusen s-a predat chiar pe teren propriu: 0-2.

"Farmaciştii" au ţinut pasul cu "Expresul" de Munchen doar în debutul primei părţi, cînd Helmes, de două ori, şi Henrique, "transversală", au trecut pe lîngă 1-0. Bayern, în schimb, a avut nevoie cam de 20 de minute pentru a-şi tura motoarele. Dar şi cînd a atins viteza de croazieră!

Adler a rezolvat "bombele" lui Schweinsteiger, în timp ce arbitrul Fandel s-a făcut că nu vede un fault în careu la Toni. Asta pînă la pauză. După reluare, pe fondul unui veritabil power-play al oaspeţilor, au picat şi golurile, marcate de aceiaşi jucători care îngenuncheaseră inclusiv Steaua: Toni şi Klose. Şi vineri, la Munchen, vine liderul: fenomenul Hoffenheim!

9 este numărul meciurilor consecutive de cînd Bayern n-a mai pierdut în Bundesliga

A marcat şi Jula!
Golgeterul Galaţiului sezonul trecut, Emil Jula a spart gheaţa şi în Bundesliga. Ieri, la 3-1 în deplasare cu Borussia Monchengladbach, atacantul lui Energie Cottbus a stabilit scorul final. Introdus în minutul 71, Jula s-a aflat exact unde trebuia pentru a finaliza cu un şut de la 10 metri, în poarta goală, un contraatac de manual al oaspeţilor.