INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

Pedepsit după Tottenham - Liverpool! Nu va mai fi delegat la niciun meci al „cormoranilor” în acest sezon

Darren England, arbitrul VAR care a greșit grav în meciul Tottenham - Liverpool/ foto: Imago Images

Articol de - Publicat joi, 05 octombrie 2023 12:04 / Actualizat joi, 05 octombrie 2023 16:03

Darren England (37 de ani), arbitrul din camera VAR de la Tottenham - Liverpool, scor 2-1, nu îi va mai arbitra pe „cormorani” în acest sezon. Decizia îi aparține lui Howard Webb (52 de ani), șeful arbitrilor din Anglia.

Howard Webb l-a demis pe Lee Mason (51 de ani) din postura de arbitru VAR sezonul trecut după mai multe erori, dar în privința lui Darren England, Webb a luat decizia de a nu-l mai implica pe acesta la niciun meci al lui Liverpool în acest sezon.

Darren England a fost ținta mai multor critici în ultima săptămână, după ce a anulat în mod eronat golul lui Luis Diaz (26 de ani) din minutul 34 al partidei cu Tottenham.

Momentul a venit când scorul era 0-0, iar Liverpool evolua deja în inferioritate numerică. După doar două minute de la incident, Tottenham trecea în avantaj prin căpitanul Heung-Min Son (32 de ani).

Omul-cheie de la Dinamo, dezvăluiri din club și din viața personală, într-un dialog amplu cu GSP: „N-are rost să mai stau aici după ieșirea din insolvență”
DINAMO

Webb a recunoscut că decizia lui England a fost „o eroare umană”, în timp ce managerul lui Liverpool, Jurgen Klopp (56 de ani), cere rejucarea partidei.

Darren England nu va fi implicat în niciun meci din etapa următoare

Darren England și asistentul său din camera VAR de la meciul controversat, Dan Cook, nu vor fi implicați în următoarea etapă din Premier League. Howard Webb îl susține în continuare pe England și nu ia în considerare demiterea lui, potrivit DailyMail.

England arbitrează în Premier League din august 2020 și a fost promovat pe lista arbitrilor FIFA anul trecut. Acesta a oficializat de atunci meciuri în Europa Conference League și în campania de calificări din Champions League.

Darren England are un salariu anual de 150.000 de lire sterline, la care se adaugă aproximativ 1.200 de lire sterline pentru fiecare meci oficializat.

England nu se află la prima gafă din acest sezon

Înainte de eroarea din Tottenham - Liverpool, când England a văzut în camera VAR că poziția lui Diaz era regulamentară și i-a comunicat centralului că decizia din teren rămâne, crezând că inițial golul se validase, arbitrul englez a mai avut două decizii controversate.

England a fost la centru partidei dintre Aston Villa și Crystal Palace, încheiată cu scorul de 3-1. Arbitrul și-a păstrat decizia de a acorda penalty pentru Villa, în ciuda atenționărilor din camera VAR. Lovitura de pedeapsă s-a executat în minutul 90+8, când scorul era 1-1, Villa urmând să mai marcheze o dată și în minutul 90+11.

England a fost principal în cabina VAR și la Nottingham Forest - Burnley, scor 1-1. Oficialul englez i-a anulat atunci în mod eronat un gol lui Burnley în minutul 76 pentru un presupus henț.

Moment inedit la Porto - Barcelona » Puștiul lui Xavi a doborât recordul din meciul Stelei, apoi a fugit la vestiare în timpul jocului și nu s-a mai întors
PORTO - BARCELONA 0-1
Primul verdict al medicilor la Barcelona, după ce Lewandowski a ieșit accidentat