INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »

Arsenal a debutat cu dreptul în noul an! Francezul Olivier Giroud a reușit bijuteria începutului de an!

Articol de Cristian StanJURNALISPORT - Publicat duminica, 01 ianuarie 2017 23:29

Arsenal Londra s-a impus 2-0 (1-0) în prima etapă a noului an contra lui Crystal Palace.

''Tunarii'' lui Arsene Wenger au început bine partida disputată pe terenul propriu, iar după ocazia lui Elneny din minutul 6, scorul a fost deschis în minutul 17 atunci când francezul Olivier Giroud a reușit bijuteria începutului de an reluând cu călcâiul în plasa lui Hennessey după centrarea lui Alexis Sanchez.

Vezi AICI reușita lui Giroud!

Tot gazdele au avut inițiativa prin acțiunile lui Alexis dar prima repriză a rămas doar cu bijuteria francezului pe tabelă. Repriza secundă a început în forță, dar oaspeții au ratat șansa egalării, Christian Benteke trimițând cu capul puțin peste poarta apărată de Cech.

Ocazia avea să se răzbune, iar în minutul 56 mijlocașul nigerian în vârstă de 20 ani, Alex Iwobi, a reluat cu capul din 6 metri o minge respinsă de apărarea echipei antrenate de fostul selecționer al Angliei, Sam Allardyce.

Finalul a fost unul anost,lipsit de ocazii,Palace nereușind să ofere o replică gazdelor,doar intervenția lui Hennessey din prelungirile partidei a făcut că echipa sa să nu plece învinsă la scor de reprezentare de pe Emirates.

Acest succes o ajută pe Arsenal să urce o poziție la finalul acestei etape, până pe 3, cu 40 puncte, după pasul greșit al lui Manchester City pe terenul celor de la Liverpool, în timp ce oaspeții coboară un loc, până pe 17, la 2 puncte de locurile retrogradabile.

Arsenal: Cech - Bellerin, Gabriel, Koscielny, Monreal - Xhaka, Elneny - Iwobi, Sanchez, Perez - Giroud

Crystal Palace: Hennessey - Ward, Tomkins, Dann, Kelly - Flamini, Puncheon - Cabaye, Townsend, Zaha - Benteke

Nelu Varga a dezvăluit cine e noul președinte de la CFR Cluj: „Abia îl așteptăm în club”
S-a disputat ULTIMA partidă pe Stadionul Dinamo, iar fuziunea dintre FC și CS este extrem de aproape » Ionuț Popa a făcut marele anunț
Adrian Mititelu, despre plecările vedetelor FCU» S-a înțeles cu CFR Cluj pentru transferurile lui Bauza și Baeten: „Am ajuns la o înțelegere!”

„Te ridică sau te bagă în pământ” » Horațiu Moldovan a povestit cum a cucerit-o pe Aza Gabriela: „Prima noastră întâlnire a fost la asigurări”

Iubita unui jucător cu 400 de meciuri în Seria A i-a mărturisit Dilettei Leotta: „De asta dormim în camere separate”