INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ARSENAL - CHELSEA 3-1

VIDEO+FOTO Arsenal își dă restart cu Chelsea: 35 de minute fabuloase. Mai au „tunarii” șanse la titlu?

După 4 etape consecutive fără victorie, 3 remize și un eșec, Arsenal și-a dat restart cu Chelsea, 3-1 în ultimul meci al etapei #34 din Premier League.

Articol de - Publicat marti, 02 mai 2023 23:52 / Actualizat marti, 02 mai 2023 23:54

Programul complet din Premier League - AICI

Iar echipa lui Arteta încă speră la titlu, deși are numai două puncte avans față de principala urmăritoare Manchester City, echipă cu, atenție!, două jocuri mai puțin disputate. De partea cealaltă, Chelsea e la cel mai prost campionat din ultimele decenii, locul 12, 4 eșecuri la rând!

Anunț-șoc făcut de Fabrizio Romano: „PSG l-a suspendat pe Lionel Messi!”
PSG

Arsenal - Chelsea 3-1 » „Tunarii” au câștigat derby-ul londonez în 35 de minute

Arsenal a deschis scorul prin Odegaard, șut fantastic din prima, Kepa prins pe contre-pied ('18).

Ramsdale a anulat tentativa lui Chilwell de egalare ('25), iar norvegianul lui Arteta a semnat dubla câteva minute mai târziu, nici de această dată n-a avut nevoie de preluare, poziție și faze similare, baloane venite din stânga, de la Xhaka ('31).

Gabriel Jesus a conturat repriza de vis a liderului, brazilianul l-a învins la „scurt” pe Arrizabalaga în urma unei faze încâlcite ('34).

+9 FOTO

Gazdele au lăsat-o mai moale în partea secundă, când Chelsea a înscris golul de onoare: assist excepțional Kovacic, finalizare Madueke ('65).

FINAL. Arsenal - Chelsea 3-1

Arsenal - Chelsea. Echipele de start

Arsenal: Ramsdale - White, Kiwior, Gabriel, Zinchenko - Jorginho, Xhaka, Odegaard - Saka, Jesus, Trossard
Rezerve: Turner - Holding, Tierney, Partey, Smith Rowe, Martinelli, Vieira, Nelson, Nketiah
Antrenor: Mikel Arteta

Chelsea: Kepa - Azpilicueta, Fofana, Silva, Chilwell - Kante, Fernandez, Kovacic - Madueke, Aubameyang, Sterling
Rezerve: E. Mendy - Badiashile, Chalobah, Gallagher, Havertz, Joao Felix, Loftus-Cheek, Mudryk, Ziyech
Antrenor: Frank Lampard

Stadion: Emirates Stadium (Londra)