INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIGUE 1

PSG s-a încurcat în Ligue 1, dar subiectul principal a fost altul » Luis Enrique l-a scos la pauză pe Mbappe: „Trebuie să ne obișnuim”

AS Monaco și PSG au remizat, scor 0-0, în runda cu numărul 24 din Ligue 1. Parizienii păstrează un avans liniștitor în fruntea ierarhiei.

Articol de - Publicat sambata, 02 martie 2024 00:15 / Actualizat sambata, 02 martie 2024 00:34

În cel mai așteptat meci al săptămânii pentru francezi, campioana en-titre s-a deplasat pe terenul unei pretendente la locurile de Liga Campionilor.

Povestea emoționantă de la CFR Cluj » Jucătorul rămânea fără bani în cont la câteva minute după ce primea salariul: „Abia atunci am aflat ce face!”
CFR Cluj

AS Monaco și PSG, remiză în derby-ul din Ligue 1

Se anunța un recital de goluri, după spectaculosul 5-2 din turul campionatului. A ieșit un duel închis, cu două formații prudente, PSG fiind cu gândul și la meciul de marți, cu Real Sociedad, returul optimii de finală din Champions League.

Luis Enrique l-a ținut doar o repriză în teren pe Mbappe, dar marile șanse ale primei părți le-au aparținut monegascilor. Ben Yedder chiar a scurturat plasa, dar reușita lui din minutul 25 a fost anulată pentru ofsaid, după consultarea VAR.

Campionii au ieșit mai deciși de la cabine, au dominat autoritar repriza secundă, dar fără să fructifice șansele create.

Întrebat despre înlocuirea lui Kylian Mbappe la pauză, subiectul serii în Franța, antrenorul Luis Enrique a spus: „Mai devreme sau mai târziu va trebui să ne obișnuim să jucăm și fără Kylian. Am decizii importante de luat în fiecare moment al meciului. Nu vreau să mă cert cu nimeni, fac mereu ce consider mai bun pentru echipă”.

PSG defilează spre titlu în Ligue 1

S-a încheiat 0-0, iar PSG ajunge la borna celor 55 de puncte. Are un avans mai mult decât liniștitor față de Brest, 12 lungimi.

AS Monaco completează provizoriu podiumul, dar riscă să cadă o poziție dacă Nice se impune duminică la Toulouse.

FINAL. AS Monaco - PSG 0-0